12. októbra

18.08.2011 13:40

 

12. októbra 1982 sa v Kežmarku narodila slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová.

 


Pochádza z Kežmarku, študovala odbor Cirkevná hudba, dirigovanie a spev na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Neskôr absolvovala pedagogické minimum v opernom speve na konzervatóriu v Bratislave. Následne získala dvojročné štipendium na Univerzite hudobného a dramatického umenia v Grazi (Rakúsko). Tu študovala operný spev u Agathy Kania a Gottfrieda Hornika. Jej prvé kroky na opernom javisku boli úlohy v Mozartových operách (Druhá dáma v Čarovnej flaute a Ramiro v Záhradníčke z lásky) V sezóne 2005/2006 bola členkou Bavorskej štátnej opery. Neskôr štyri roky pôsobila v divadle v Heidelbergu. Predstavila sa ako Cherubín vo Figarovej svadbe (W. A. Mozart), Charlotta vo Wertherovi (J. Massenet), Rosina v Barbierovi zo Sevilly (G. Rossini) a mnohých iných. Pravidelne koncertne vystupuje na Heidelbergskom zámockom festivale, s Essenskou filharmóniou, v Antverpách v Queen Elisabeth Hall a pod. Od roku 2009 je sólistkou DEUTSCHE OPER BERLIN, kde účinkuje v množstve postáv. Rosina, Cherubín, Fenena (G. Verdi: Nabucco), Mercedes (G. Bizet: Carmen), Flora (G. Verdi: La Traviata), Zerlina (W. A. Mozart: Don Giovanni), atď. Spolupracovala s takými osobnosťami ako Edita Grúberová, Roberta Abbado, Donald Runnicles, Michael Fory, Christof Loy či Pedro Halffter. V septembri 2011 spievala v Teatro de la Maestranza v Seville (Španielsko) vo Figarovej svadbe. Účinkuje i v Národnom divadle v Prahe, Badenskom divadle.


 

 

12. októbra 1956 sa v Bratislave narodil Jozef Kundlák, slovenský operný spevák.

 

 

Študoval v triede prof. Idy Černeckej na Konzervatóriu v Bratislave. Po ukončení štúdií sa zúčastnil na Letnom opernom kurze Európskeho operného centra v Belgicku v r. 1984. Od r. 1983 bol Jozef Kundlák sólistom opery SND v Bratislave, s ktorou hosťoval v SRN , Španielsku, Švajčiarsku, Rakúsku, Holandsku, Anglicku, Estónsku, v Boľšom Teatri v Moskve a v Japonsku. Po oceneniach, ktoré získal na súťažiach A. Dvořáka (1978) a M. Schneidera Trn. (1981) sa stal v r. 1985 víťazom speváckej súťaže Luciana Pavarottiho vo Philadelphii. Vďaka svojmu mimoriadne čistému a jasnému tenorovému prejavu bol Jozef Kundlák angažovaný v Teatro alla Scala v Miláne, Teatro San Carlo v Neapoli, Teatro Communale v Bologni, Teatro La Fenice v Benátkach, Teatro Carlo Felici v Janove, v Ríme, Florencii, v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, v Opere vo Frankfurte, v Deutsche oper v Berlíne, v Opere vo Philadelphii, vo Viedenskej štátnej opere a iných operných scénach Európy.

 

12. októbra 1935 sa narodil na severe Talianska v meste Modena taliansky operný spevák Luciano Pavarotti, jeden z najlepších tenoristov, lyrický tenor, bel canta.

 

 

Debutoval v r. 1961. Vynikal v talianskom repertoári 19. stor. Hosť popredných operných scén, víťaz mnohých medzinárodných súťaží. Masové publikum oslovil tiež koncertmi s kolegami Plácidom Domingom a José Carrerasom. Zomrel 6. septembra 2007 v rodnom meste Modena.

 

 

12. október je Medzinárodný deň zborového spevu

Medzinárodný deň zborového spevu vyhlásila Medzinárodná federácia pre zborovú hudbu (IFCM) na valnom zhromaždení v roku 1990 v Helsinkách. Deň je príležitosťou prostredníctvom hudby prelomiť politické rozdiely a bariéry, rôzne ideológie, náboženské rozdiely a rasovú neznášanlivosť a vyzdvihnúť hodnoty solidarity, mieru a porozumenia.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk