14. marca

18.08.2011 16:51

 

14. marca 2010 v Bazileji, (Švajčiarsko), zomrel slovenský operný spevák Bohuš Hanák, barytonista disponujúci bohatým hlasovým fondom a dramatickým výrazom, javisková osobnosť strhujúceho hereckého prejavu.

 

 

V roku 1948 absolvoval Štátne konzervatórium v Bratislave, kde študoval najprv u Arnolda Flögla, neskôr  u Anny Korínskej. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole múzických umení u Imricha Godina a Jána Strelca. Mladý Hanák nastúpil do SND ešte ako poslucháč konzervatória a vypracoval sa na jedného z popredných barytonistov našej opernej scény, kde v rokoch 1947 -1968 vytvoril viac ako 70 javiskových postáv. Hosťoval na mnohých zahraničných scénach, v rokoch 1958 – 1960 bol angažovaný v Landestheatri  v rakúskom Linzi,  v roku 1968 emigroval a pôsobil v opere v Bazileji vo Švajčiarsku (1968 – 1988).

V opere SND sa najvýraznejšie uplatnil v úlohách talianskej opery ako Posa (Don Carlos), Jago (Otello), Gróf Luna (Trubadúr), Amonasro (Aida), Renato (Maškarný bál), Nabucco (Nabucco), Macbeth)., Scarpia (Tosca), Michele (Plášť), Gérard (André Chénier). K jeho profilovým úlohám patril Vladislav (Dalibor), Přemysl (Libuša), Eugen Onegin, Igor (Knieža Igor, Tomskij (Piková dáma), ale aj Don Giovanni, Holanďan (Blúdiaci Holanďan), či Figaro vo Figarovej svadbe i v Barbierovi zo Sevilly. Z modernej opernej tvorby spieval Kráľa (Múdra žena), Cardillaca, Johna Sorela (Konzul), zo  slovenskej opernej tvorby stvárnil okrem Uhorčíka (Juro Jánošík), Geľa (Figliar Geľo), Richtára (Beg Bajazid) aj svoje vrcholné kreácie Mojmíra v Suchoňovom Svätoplukovi (1960) a Nechľudova v Cikkerovom Vzkriesení (1962). Narodil sa 8. januára 1925 v Bánovciach nad Bebravou.

 

 

 

 

 

14. marca 1804 sa vo Viedni narodil Johann Strauss starší, rakúsky hudobný skladateľ. Skladal hlavne tanečnú hudbu - valčíky a polky. Jeho najstarší syn, Johann Strauss ml., pokračoval v otcových šľapajách a jeho sláva prekročila otcovu. Skladateľmi boli aj jeho mladší synovia, Josef a Eduard. Zomrel 25. septembra 1849 vo Viedni.

 

14. marca 1847 sa konala svetová premiéra opery Giuseppe Verdiho Macbeth. Dirigoval maestro Verdi osobne.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk