16. januára

18.08.2011 15:27

 

16. januára 1957 v New Yorku zomrel výnimočný taliansky dirigent Arturo Toscanini.

 

 

Svoju kariéru začal ako hráč orchestra. Jeho dirigentský debut bol s operou Aida v Riu de Janeiru v roku 1886. Dirigoval mnohé svetové premiéry opernej literatúry ako napr. Turandot, kde je známe, že premiéru tejto opery ukončil na mieste, kde Puccini zomrel a kde sa končil Pucciniho rukopis. Svetovú premiéru opery Turandot z úcty k Puccinimu nedodirigoval. Pôsobil v najlepších operných domoch sveta. V roku 1936 založil NBC Symphony Orchestra (Symfonický orchester newyorského rozhlasu) a urobil z neho jeden z najslávnejších orchestrov sveta. Toscanini mal k skladateľom veľký rešpekt a precízne dodržiaval ich zápis.
V poslednom období svojho života dirigoval všetko z pamäti. Dôvodom bol jeho slabnúci zrak V roku 1954 v jeho v 87 rokoch ho pri koncerte zradila pamäť a vtedy sa stiahol z aktívneho koncertného života. Arturo Toscanini sa narodil 25. marca 1867 v Parme.

 

 

 

 

 

16. januára 1728 sa v Bari narodil Niccolò Piccinni, taliansky operný skladateľ, predstaviteľ neapolskej opernej školy.

 

 

Aj keď sa v jeho diele prejavuje vplyv francúzskej a nemeckej opernej tvorby, patrí k typickým predstaviteľom neapolskej opernej školy. Piccini obohatil taliansku komickú operu o lyrický citový výraz. Jeho opera ,,Dobrá dcérka,, položila základ takzvanej plačlivej komédie. Namiesto typicky neapolskej drsnej komiky zvolil Piccini pre svoje komické opery sentimentálne námety z meštianskeho prostredia. Picciniho dielo si veľmi vážil W. A. Mozart. Zomrel 7. mája 1800 v Passy.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk