20. januára

18.08.2011 15:23

 

20. januára 1920 sa v Dolnom Dubovom narodila slovenská operná speváčka, sopranistka Štefánia Hulmanová-Bohunická.

 

Stefania hulmanova bohunicka

 

Spev študovala na bratislavskom konzervatóriu (1939-1942), po prerušení pokračovala súkromne u Marty Ratajovej-Schimplovej (1945-1948). V rokoch 1948-1951 bola angažovaná v košickej opere, kde stvárnila postavy: Santuca (Sedl. Česť), Vendulka (Hubička), Predaná nevesta (Mařenka), Figarova svadba (Grófka), Jakobín (Júlia), Halku a Aidu. Potom prešla do SND do Bratislavy (1951-1979) do mladodramatického oboru, kde naštudovala radu postáv. 

 

 

20. januára 1903 sa v Opočne (váchodné Čechy) narodil Josef Petr, dirigent, zbormajster. Pôsobil v Opere SND.

 

 

20. januára 2014 zomrel v Bologni narodil taliansky dirigent a klavirista Claudio Abbado, ktorý patrí k najvýznamnejším dirigentom veľkých symfonických a operných orchestrov.

 

 

Pochádza z rodiny hudobníkov: otec bol profesorom hry na husliach, matka klaviristka. Hru na klavír študoval v Miláne, dirigovanie vo Viedni. Ako dirigent debutoval v roku 1858, v roku 1963 zvíťazil v dirigentskej súťaži Dmitria Mitropoulousa v New Yorku. Jeho úspešná kariéra pokračovala najskôr získaním miesta dirigenta a v roku 1971 umeleckého riaditeľa opery La Scala v Miláne. Súčasne pôsobil ako stály dirigent Viedenského filharmonického orchestra a hlavný hosťujúci dirigent Londýnskeho symfonického orchestra. Z jeho iniciatívy vznikol v roku 1986 Mládežnícky orchester Gustava Mahlera (nem. Gustav Mahler Jugendorchester). Od roku 1988 dirigent a umelecký riaditeľ Viedenskej štátnej opery (Wiener Staatsoper), v rokoch 1989 - 2002 pôsobil ako šéfdirigent svetoznámych Berlínskych filharmonikov. Claudio Abbado sa narodil 26. júna 1933 sa v Miláne.

 

 

20. januára 1934 sa v Štátnej Opere vo Viedni konala premiéra operety Giuditta, ktorej autorom je Franz Lehár. Giuditta je nie len posledným dielom Franza Lehára, ale aj celkovo poslednou slávnou operetou. Jej hudobné spracovanie dosiahlo takú vysokú úroveň, že je považovaná za akýsi prechod medzi operou a operetou a počas jej premiéry vo Viedenskej opere ju nazývali „hudobnou komédiou“. Premiéru dirigoval rakúsky dirigent a impresário Clemens Krauss.

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk