21. júna

18.08.2011 17:12

 

21. júna 1968 sa v Bratislave narodila popredná slovenská sopranistka Ľubica VARGICOVÁ.

 

Ľubica Vargicová

Foto: Martin Črep

 


Ľubica Vargicová partí medzi najvýznamnejšie sopranistky Opery SND. Študovala na Konzervatóriu a na VŠMU v Bratislave u prof. Vlasty Hudecovej. Už počas štúdia na vysokej škole hosťovala v SND ako Kráľovná noci v Čarovnej flaute, Olympia v Hoffmannových poviedkach a Violeta v Traviate.

Neskôr, už ako členka súboru, sa s veľkým úspechom predstavila v ďalších koloratúrnych úlohách – ako Lucia v Lucii di Lammermoor, Amina v Belliniho Námesačnej či Ofélia v Thomasovom Hamletovi. Jej medzinárodnú kariéru odštartovala na Salzburgerfestspiele postava Olympie v Offenbachových Hoffmannových poviedkach v roku 2003. Krátko na to sa predstavila vo Viedenskej štátnej opere v titulnej postave Belliniho La Somnambulla a v Metropolitnej opere v New Yorku v postave Kráľovnej noci v Mozartovej Čarovnej flaute, kde zožala mimoriadne veľký úspech.

Ľubica Vargicová sa pravidelne objavuje na najvýznamnejších „štáciách“ operného neba ako Bavorská štátna opera Mníchov, Zurich, Bern, Praha, Budapešť, Berlín, Lima atď... Vo Viedni spievala s veľkým úspechom Gildu vo Verdiho Rigolettovi, v Hamburgu Violetu v Traviate a v Madride Olympiu v už spomínaných Hoffmannových poviedkach. Okrem javiska veľmi často vystupuje aj na koncertných pódiach, a to v Carnegie Hall, a v najvýznamnejších koncertných sieňach Japonska, Nemecka, Čiech, Slovenska atď...

V posledných sezónach sa na domovskej scéne ukázala s veľkým úspechom v titulnej postave Donizettiho Dcére pluku, v ktorej sa predstavila aj na javisku Hamburskej štátnej opery a najmä ako nezabudnuteľná Zerbinetta v Straussovej opere Ariadna na Naxe. Svoju kvalitu potvrdila aj v opere Čarovná flauta ako kráľovná noci, ako aj Elvíra v Belliniho opere Puritáni na scéne Opery SND. Svedectvom jej speváckeho majstrovstva je profilové CD, ktoré vydala firma Opus.

 

 

 

 

21. jún je Svetový deň hudby

Svetový deň hudby bol iniciovaný vo Francúzsku v roku 1981 Jackom Langom, vtedajším francúzskym ministrom kultúry a prvýkrát sa oslavoval v Anglicku v roku 1982. Slúži na propagáciu hudobného umenia, oslavuje živú hudbu, ktorá zvýrazňuje rôznorodosť hudobných štýlov. Pri tejto príležitosti sú organizované v mestách koncerty, ktoré sú voľne prístupné.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk