22. augusta

18.08.2011 09:21

 

22. augusta 1862 sa v Saint-Germain-en-Laye narodil francúzsky skladateľ, impresionista Claude Debussy.

 

 

Dielo: orchestrálne skladby - Faunovo odpoludnie, Nokturná, More, Obrazy, opera - Pelléas a Mélisanda, balety - Hry, komorné, klavírne skladby, zbory, piesne. Zomrel 25. marca 1918 v Paríži.

 

 

22. augusta 2013 zomrel v Bratislave slovenský režisér Jozef Bednárik.

 

 

Vyštudoval Strednú umelecko priemyselnú školu v Bratislave a herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Začínal ako herec, neskôr režisér v Divadle Andreja Bagara v Nitre. V nitrianskom období patrili k jeho najvýraznejším réžiám: Veštec, Dom Bernardy Alby a Trójanky. V 70. rokoch založil a viedol ochotnícky súbor Z-divadlo v Zelenči, ktorý pod jeho vedením dosiahol špičkovú úroveň. Režijne s týmto súborom pripravil napr. Zo života hmyzu, Mŕtve duše, Matka Guráž... Od roku 1971 až do roku 1981 bol členom súboru Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde naštudoval množstvo postáv, prevažne komediálneho charakteru. Aj prvé režisérske začiatky Jozefa Bednárika sa sa viažu k doskám DABu, kde režíroval Lorcovu hru Dom Bernardy Alby (1979), Shakespearovho Tita Andronica a Euripidove Trojanky. Ako operný režisér sa predstavil na na scéne Opery Slovenského národného divadla s už legendárnou inscenáciou Gounodovho Fausta (1989), ktorá bola hodnotená ako prelomová v dejinách Opery SND. Po Tejto inscenácii nasledovali inscenácie Hoffmanove poviedky (J. Offenbach), Don Quichote (J. Massnet), Popoluška (G. Rossini), Don Carlos (Verdi), Dcéra pluku (Donizetti), či Turandot (Puccini). V Národnom divadle v Prahe inscenoval s veľkým úspechom Gounodovho Romea a Júliu či Bizetovu Carmen. Okrem opernej, činohernej a baletnej réžii sa Jozef Bednárik venoval aj inscenovaniu muzikálov, kde okrem iných diel inscenoval s veľkým úspechom aj muzikály Grandhotel, Evanielium o Márii, Fidlikant na streche, Pokrvní bratia a iné. Narodil sa 17. septembra 1947 v obci Zeleneč.

 

Zomrel režisér Jozef Bednárik

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk