22. decembra

18.08.2011 15:10

 

22. decembra 1846 sa v Martine narodil učiteľ a zbormajster Ján Meličko. Viedol Slovenský spevokol v Martine, v tom čase vrcholnú národnú kultúrnu inštitúciu, ktorá bola stálou ochotníckou scénou a usporadúvala mnohé besedy, večierky a zájazdy. Spolu s K. Ruppeldtom redigoval Slovenské spevy (II. a III. zväzok) a komponoval príležitostné piesne. Z jeho desiatich detí sa v kultúrnom živote presadili dcéra Hana, ktorá bola vynikajúcou herečkou a syn Vladimír, ktorý bol skladateľom a dirigentom. J. Meličko zomrel 7. septembra 1926 v Martine.

 

22. decembra 1858 sa v meste Lucca narodil taliansky hudobný skladateľ Giacomo Puccini.

 

 

Je autorom mnohých nádherných opier ako Le Villi, Edgar, Manon Lescaut, La bohème,Tosca, Madame Butterfly, La fanciulla del West, La rondine, Il Trittico, Turandot.

 

22. decembra 1874 sa v Bratislave narodil skladateľ a pedagóg Franz Schmidt. Klavír študoval u Teodora Leszetyckieho. V roku 1888 sa presťahoval do Viedne a študoval na tamojšom konzervatóriu kompozíciu u Roberta Fuchsa a čelo u Ferdinanda Hellmesbergera. Štúdium ukončil v roku 1896 s „vyznamenaním“. Od roku 1896 do roku 1911 bol Schmidt členom Viedenských Filharmonikov a do roku 1914 čelista v Dvornom orchestri (dnes "Orchester Viedenskej opery") a bol ako sólista, komorný hudobník a dirigent tohoto orchestra známy a oslavovaný. V roku 1914 sa stal profesorom hry na klavír na "Viedenskej múzickej akadémii" (dnes: Univerzita pre muziku a divadelné vedy). V roku 1925 sa tam stal riaditeľom a od roku 1927 do roku 1931 bol i rektorom. Ako pedagóg vyučujúci hru na klavír, violončelo, kontrapunkt a kompozíciu vychovával na akadémii množstvo známych budúcich muzikantov, dirigentov a skladateľov. K jeho najznámejším žiakom patria mimo iných klavirista Friedrich Wührer, skladateľ Rudolf Wimmer a Alfred Rosé (syn Arnolda Rosé), spomedzi skladateľov ďalej Theodor Berger, Marcel Rubin a Alfred Uhl. Zo zdravotných dôvodov sa v roku 1937 vzdal svojej pedagogickej činnosti. Zomrel 11. februára 1939 v Perchtoldsdorfe v Rakúsku.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk