26. júla

18.08.2011 18:10

 

26. júla 1937 sa v Senici narodila dramaturgička, prekladateľka a libretistka Alexandra Braxatorisová.

 

 

 

Bola dcérou Pavla Braxatorisa, vnučkou Martina Braxatorisa-Sládkovičova. V roku 1960 absolvovala štúdium divadelnej vedy na VŠMU v Bratislave. Od 1960 pôsobila ako dramaturgička Kultúrneho domu v Spišskej Novej Vsi, od 1962 ako lektorka. V roku 1977 nastúpila ako dramaturgička do opery SND v Bratislave. Popri dramaturgickej práci sa venovala aj autorskej a prekladateľskej činnosti. Je spoluautorka libreta opery Martin a Slnko T. Freša (SND 1975) a opery Majster Pavol B.Urbanca uvedeného v Divadle J. G. Tajovského v Banskej Bystrici v roku 1980.
Podieľala sa na prekladoch viac ako 35 operných libriet, okrem iných Dido a Aeneas, Xerxes, Lohengrin, Katarína Izmajlovová, Osud zhýralca, Othello. V spolupráci s Jelenou Krčméryovou preložila libretá opier Salome, Elektra, Bohéma, Aida alebo Čarovná flauta. Prekladala aj piesne ruských skladateľov. Zomrela 17. januára 2012 v Bratislave.

 

súvisiace články

Zomrela Alexandra Braxatorisová

 

26. júla 1940 sa v Bratislave narodil významný kostýmový výtvarník, scénograf a pedagóg Milan Čorba, ktorý vytvoril stovky kostýmových návrhov pre divadlo a film.

 

 

Ako kostýmový výtvarník sa špecializoval síce predovšetkým na činohru, ale spolupracoval aj s domácou a zahraničnou operou a baletom. Zomrel 12. mája 2013 v Bratislave.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk