28. novembra

18.08.2011 14:18

 

28. novembra 1911 sa v Studienke narodila slovenská operná speváčka, sopranistka Margita Česányiová-Danihelová, rodáčka zo západoslovenskej Studienky.

 

 

Absolvovala Hudobnú a dramatickú akadémiu v Bratislave (1927 - 1933) u prof. Josefa Egema. Po absolvovaní bola angažovaná do opery SND. Sólistkou opery SND bola v rokoch 1933–1938, 1940-1943 ako hosť, 1943-1976. Od roku 1934 spievala aj v operete, kde bola predstaviteľkou titulných postáv. Úspechy slávila už ako primadona v operetách Lehára, Straussa a neskôr sa preorientovala na operu. V povojnovom období sa stala vedúcou osobnosťou SND v mladodramatickom a dramatickom sopránovom obore. Upútala v operách Eugen Onegin, Milada v Smetanovej opere Dalibor, v opere Libuša, Blúdiaci Holanďan, ale aj v slovanskom repertoári: Krútňava ( prvá Katrena v Suchoňovej Krútňave a prvá Zuzka v Cikkerovom Jánošikovi ), Svätopluk a vynikajúca bola vo Verdiho dielach Nabucco, Lady Macbeth, Otello, Trubadúr, Alžbeta v Donovi Carlosovi, Amélia v Maškarnom bále, Aida a iných. Okrem opernej interpretácie sa venovala aj koncertnej činnosti. Spievala sóla nielen autorov svetovej tvorby, ale aj v premiérach slovenských koncertných diel (Alexander Moyzes: Chceme mier, Ladislav Holoubek: Mesačná noc, Dezider kardoš: Pozdrav veľkej zemi a iných. Bola úspešnou interpretkou piesní Mikuláša Schneidera-Trnavského, Schuberta, Čajkovského, Beethovena... Zomrela 25. septembra 2007.

 

Symfonický orchester Československého rozhlasu v Bratislave diriguje Milan Zuna (1955).

 

 

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk