3. februára

18.08.2011 15:50

 

3. februára 1915 sa v Lučenci narodil slovenský operný spevák (tenor) Alexander Baránek. Spev študoval u J. Egema v Bratislave, Rejcha vo Viedni a u Molnárovej v Budapešti. Účinkovať začal v Stredoslovenskom divadle (1934), potom bol členom zboru SND (1935-1939), člen Štátnej opery v Budapešti (1939-1943 a po roku 1945 bol angažovaný ako sólista opery SND. Vynikol najmä v talianskych operách (Traviata, Rigoletto, Bohéma, Tosca, Mdama Butterfly) a v niektorých buffo postavách (Vašek v predanej neveste a Triquet v Oneginovi. Nahral niekoľko rozhlasových nahrávok. Zomrel 13. marca 1994.

 

3. februára 1940 sa v Tichom Potoku narodil Mikuláš Čabiňák, slovenský operný spevák, bas. V roku 1962 - 1966 študoval spev na JAMU v Brne. Sólista operného súboru Št. divadla v Košiciach. Mal bohatý hlasový fond a výrazný herecký prejav. Úspešne vystupoval v divadlách a na koncertoch. Hosťoval v Olomouci, Banskej Bystrici a i. Zomrel 30. júla 1973 v Košiciach.

 

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk