3. júla

18.08.2011 18:33

 

3. júla 1854 sa v obci Hukvaldy narodil český hudobný skladateľ Leoš Janáček.

 

 

Po absolvovaní reálneho gymnázia a učiteľského ústavu odchádza na organovú školu do Prahy. Hudobné vzdelanie si dopĺňa vo Viedni a v Lipsku. Po štúdiách sa vracia do Brna. Tu sa stáva riaditeľom novootvorenej organovej školy. Pôsobí ako d rigent a organizátor v Brnenskej besede. Je dopisovateľom Hudebních listů, Moravských listů a Lidových novin. Bol uznávaný veľmi dlho ako folklorista. Nielenže zbieral piesne, ale ich aj študoval a poukázal na ich zvláštnosti. Spolu s Františkom Bartošom spolupracoval na dvoch vydaniach zbierky Národní písně moravské a práve túto zbierku podložil i teoretickou štúdiou O hudobní stránce písně moravské. Janáček na základe folkóru vytvoril systém nazývaný nápevková teória. Zomrel 12. augusta 1928 v Ostrave.

Generačne ho zaraďujeme do línie Antonín Dvořák a Zdeněk Fibich, avšak Janáček slohovými znakmi svojej hudby hlboko prerástol do 20. storočia. Česká hudba práve v Janáčkovi dostala impulz, ktorý rozvinul pojem česká hudba a zasiahol do európskej hudby. Janáčka môžeme orientáciou tvorby prirovnať k Stravinskému,Bartókovi i Hindemithovi. Podobne ako Bartók bol uznávaný veľmi dlho ako folklorista. Nielenže zbieral piesne, ale ich aj študoval a poukázal na ich zvláštnosti. Spolu s Františkom Bartošom spolupracoval na dvoch vydaniach zbierky Národní písně moravské a práve túto zbierku podložil i teoretickou štúdiou O hudobní stránce písně moravské. Janáček na základe folklóru vytvoril systém nazývaný nápevková teória.(nápevková teória - vychádza z prirodzeného hovoru, reči – intonácia, farba, intenzita). Od roku 1922 používal v záznamoch nápevov Hippov chronoskop, čím dosiahol efektívnejšiu metódu záznamu.

vlastným konceptom hudby predznamenal prúd moderného neofolklorizmu
bol inšpirovaný moravskou piesňou
vzor = Dvořák, Smetana
bol veľmi významný etnograf, zbieral ľudové piesne
hudbu cieľavedome začal šudovať v roku 1885
jeho národopisná činnosť: zbierka piesní moravských vyšla v roku 1901


Janáček bol skladateľ takmer výlučne programový. Preto najrozsiahlejšia a umelecky najmohutnejšia je jeho operná tvorba. V operách odmietol dôsledné využitie príznačných motívov známych z Wagnerových romantických opier a použil svoju nápevkovú teóriu. Napísal deväť opier:

1887/1888 - Šárka,
1891 Počiatok románu,
1894/1903 - Jej pastorkyňa,
1903/1904 - Osud,
1909/1917 - Výlety pána Broučka na Mesiac a Výlety pána Broučka do 15. storočia,
1919/1921 - Kaťa Kabanová podľa hry A. N. Ostrovského Búrka,
1924 - Príhody líšky Bystroušky,
1923/1925 - Vec Makropulos,
1927/1928 - Z mŕtveho domu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk