3. marca

18.08.2011 17:02

 

3. marca 1875 sa v Opéra-Comique v Paríži konala svetová premiéra opery Carmen. Hudbu napísal francúzsky skladateľ Georges Bizet. Libreto podľa novely Prospera Mériméeho napísali Henri Meilhac and Ludovic Halévy. Svetovú premiéru opery dirigoval francúzsky dirigent Adolphe Deloffre. Parížske obecenstvo prijalo Carmen veľmi chladne, čo na skladateľa pôsobilo priam tragicky. Tri mesiace po premiére sklamaný zomrel. Svetového úspechu sa toto dielo dočkalo o čosi neskôr. Dnes je opera Carmen jednou z najpopulárnejších opier a úspechy pre krásu jej lyrických melódií dosiahla na všetkých operných javiskách sveta.

 

3. marca 1922 sa v SND konala slovenská premiéra opery Giuseppe Verdiho La traviata. Dirigoval Jaromír Žid, réžiu mal Josef Bártl.

 

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk