30. decembra

18.08.2011 15:02

 

30. decembra 1986 zomrel operný spevák Vojtech Schrenkel.

 

 

Láska k spevu ho priviedla po ukončení strednej školy do Slovenského ľudového umeleckého kolektívu a o tri roky neskôr na VŠMU, kde študoval u prof. Imricha Godina. Po absolvovaní vysokej školy v roku 1962 nastúpil ako sólista do opery Štátneho divadla v Košiciach, kde interpretoval lyrické tenorové úlohy operného repertoáru. V košickom divadle zotrval desať rokov, s výnimkou rokov 1966-1968, kedy pôsobil v Kleisttheatri vo Frankfurte nad Odrou. V Košiciach naštudoval popri menších postavách aj Rudolfa (Luisa Miller), Nanda (Nížina), Ferranda (Cosí fan tutte), Cassia (Otello). Sólistom opery SND bol od roku 1972 až do svojho predčasného skonu v roku 1986. V SND sa stali jeho doménou úlohy buffózne a charakterové, ktoré bravúrne zvládal vďaka technickej speváckej suverenite a zmyslu pre hereckú drobnokresbu. Bol Spolettom v Tosce, Remendadom v Carmen, spieval Normana v Lucii di Lammermoor, kormidelníka v Blúdiacom Holanďanovi, Peppa v Komediantoch, ale predovšetkým bol nezabudnuteľným Triquetom v Eugenovi Oneginovi, Jaquinom vo Fideliovi a kapitánom v Barbierovi zo Sevilly. K najnáročnejším postavám, typovo odlišným, patrili kreácie kráľa Herodesa v Benešovej Hostine a Hauptmanna v Bergovej opere Wozzeck, ktoré zvládol na vysokej profesionálnej úrovni. Zomrel 30. decembra 1986, a to priamo na javisku na predstavení Mozartovej Čarovnej flauty ako Monostatos. Narodil sa 9. februára 1938 v Rimavskej Sobote.

 

30. decembra 1835 sa v divadle La Scala v Miláne konala svetová premiéra opery Gaetana Donizettiho Maria Stuarda. Dirigoval taliansky dirigent Eugenio Cavallino.

 

30. decembra 1905 sa v divadle Theater an der Wien konala svetová premiéra operety Franza Lehára Veselá vdova. Dirigoval Franz Lehár.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk