31. mája

18.08.2011 16:10

 

31. mája 1809 zomrel vo Viedni hudobný skladateľ Joseph Haydn.

 

 

Haydn bol hlavným predstaviteľom vrcholného klasicizmu v hudbe, jeho sonáty, sláčikové kvartetá a symfónie patria do zlatého fondu svetového kultúrneho dedičstva. Haydnova hudba sa vyznačuje sviežosťou, ľahkou melodikou a jasnými harmóniami. Skomponoval viac ako 1000 hudobných diel: 104 symfónií, mnoho sláčikových koncertov, 60 klavírnych sonát, štyri oratóriá, 20-25 opier, omše a ďalšie hudobné diela. Zo symfónií sú najznámejšie 6. symfónia D dur Ráno, 7. symfónia C Dur Poludnie, 8. symfónia G Dur Večer, 26. symfónia fis mol Vianočná, 44. symfónia e mol Smútočná, alebo 45. symfónia fis mol Rozlúčková, oratóriá Stvorenie a Ročné obdobia. V roku 1797 skomponoval hymnu pre viedenský cisársky dvor, ktorá bola až do roku 1918 rakúskou národnou hymnou. Bol známy tým, že po dokončení diela často písal na koniec rukopisu "Lausdeo" (Chvála bohu). Narodil sa 31. marca 1732 v dolnorakúskej dedine Rohrau v rodine kolára.

 

 

31. mája 1884 sa v Teatro Dal Verme ( Miláno ), konala svetová premiéra opery Giacoma Pucciniho Le Villi. Libreto napísal taliansky dramatik a libretista Ferdinando Fontana. Le Villi bola predstavená v roku 1884 v Teatro Dal Verme a upútala pozornosť Giulia Ricordiho, hlavu G. Ricordi & Co hudobných vydavateľstiev, ktorý poveril, aby Puccini napísal ďalšiu operu a to operu Edgar v roku 1889. Opera Le Villi naštartovala Puccinimu peknú hudobnú dráhu.

 

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk