4. februára

18.08.2011 15:49

 

4. februára 2006 v Bratislave zomrela Anna Hrušovská-Prosencová, slovenská operná speváčka a vokálna pedagogička.

 

 

 

Bola prvou slovenskou koloratúrnou speváčkou, vynikajúcou interpretkou diel Wolfganga Amadea Mozarta. Začínala vo Volksoper vo Viedni, neskôr spievala v Opere v Grazi a v r. 1936-37 a 1945-63 bola sólistkou Opery SND v Bratislave. V r. 1956-79 pedagogička na VŠMU v Bratislave. Medzi jej žiačky patrili Magdaléna Hajóssyová, Eva Blahová a tiež Lucia Poppová. V r. 1965-73 vyučovala na Hudobnej akadémii vo Viedni. Svoje majstrovské pedagogické cítenie, "výborné ucho", vycibrený muzikantský vkus a neomylnú znalosť ľudského hlasu sa snažila vštepiť aj svojim absolventom, z ktorých sa vyprofilovali vynikajúci vokálni pedagógovia. Sú to Vlasta Hudecová, Zlatica Livorová, Eva Blahová. Ich žiaci sa úspešne prezentujú na popredných európskych operných scénach: Eva a Dalibor Jenisovci, Ľubica Vargicová, Ľudovít Ludha, Jozefína Puczová, Vladimír Kubovčík, Jana Valášková, Eva Šeniglová, Andrea Danková a iní. Narodila sa 7. januára 1912 v Budapešti.

100 rokov narodenia Anny HRUŠOVSKEJ

Knižná novinka: Anna Hrušovská

 

 

4. februára 1856 zomrela Maria Anna Josepha Francisca Gottlieb, rakúska sopranistka.

 

 

Maria bola prvá Pamina v Mozartovej opere Čarovná flauta , ktorá mala premieru 30. septembera 1791 pod taktovkou W. A: Mozarta. Narodila sa 29. apríla 1774.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk