4. septembra

18.08.2011 13:33

4. septembra 1843 sa v Liptovský Mikuláši narodil skladateľ, organista Ján Levoslav Bella, významný predstaviteľ hudobného romantizmu na Slovensku. Ako organista pôsobil v Sedmohradsku, bol dirigentom aj učitelom hudby a v r. 1926 sa usadil v Bratislave. Prvý slovenský skladateľ, napísal operu - Kovác Wieland - na nemecké libreto podľa predlohy Richarda Wagnera. Zomrel 25. mája 1936 v Bratislave.

 

4. septembra 1906 sa v Kláštore pod Znievom narodil skladateľ, organizátor hudobného života Alexander Moyzes, syn skladateľa Mikuláša Moyzesa. Zložil 12 symfónií, symfonickú báseň Nikola Šuhaj, kantátu Demontáž a iné diela. Patril k zakladateľom SĽUK-u, pre ktorý vytvoril významné folklór. štylizujúce vokálno-symfonické diela. Zomrel 20. novembra 1984 v Bratislave.

 

4. septembra 1824  sa v Ansfeldene narodil rakúsky skladateľ Anton Bruckner, jeden z najvýznamnejších symfonikov neskorého romantizmu. Vytvoril deväť symfónií, chrámové skladby a niekoľko komorných skladieb. Zomrel 11. októbra 1896 vo Viedni.

 

4. septembra 1907 zomrel nórsky skladateľ, klavirista a dirigent Edvard Hagerup Grieg. Jeho osobitý lyrizmus, ktorý vychádzal z nórskej ľudovej piesne, vynikol najmä v malých hudobných formách. Autor orchestrálnych diel, klavírneho koncertu a moll, komorných a klavírnych skladieb. Narodil sa 15. júna 1843 v Bergene.

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk