5. decembra

18.08.2011 15:27

 

5. decembra 1791 zomrel vo Viedni rakúsky klasicistický hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart.

 

 

 

 

Mozartove dielo najlepšie vystihuje povahu hudobného klasicizmu. Vyznačuje sa celkovou priezračnosťou, melodickým bohatstvom, vyváženou inštrumentáciou a formovou brilantnosťou. Táto hudba je nenáročná na počúvanie, ale pre interpretov predstavuje nemalý problém. . Mozart obľuboval rýchle tempá a durové tóniny. Jeho hudba je živá, radostná, hravá, v pomalých vetách príjemne meditatívna, ale vždy zrozumiteľná.  Narodil sa 27. januára 1756 v Salzburgu.

 

5. decembra 1946 - sa v Barcelone narodil španielsky operný spevák, tenor José Carreras.

 

 

Jeho prvou rolou bol Flavio v opere Norma. Skutočný tenorový debut však zažil po boku slávnej sopranistky Monserrat Caballe, s ktorou spieval v Donizettiho opere Lucrezia Borgia v role Gennara. V roku 1987 mu diagnostikovali akútnu leukémiu a na čas prerušil kariéru. Po uzdravení založil Nadáciu na boj proti leukémii a napísal životopisnú knihu Spievať z duše.

 

 

5. decembra 1962 sa v Rosario, Santa Fé, (Argentina) narodil operný spevák José Cura.

 

 

Je známy charakteristickou interpretáciou postáv talianskych a francúzskych opier, obzvlášť Verdiho Otella a Saint-Saënsovo Samsona, taktiež koncertuje po celom svete. Je schopný spievať postavy vysokého barytonového hlasu. V detstve začal hrať na gitaru. Pôvodne študoval dirigovanie a kompozíciu, a až potom bol objavený jeho hlasový talent. Operný debut zaznamenal v talianskej Verone v roku 1992. Na koncertoch v časti programu (rovnako ako pri niektorých nahrávkach) súčasne diriguje aj spieva.

 

José Cura: Ak by nám Verdi nemal čo povedať, neuvádzali by sme ho

(rozhovor so spevákom)

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk