6. apríla

18.08.2011 20:02

 

6. apríla 1982 v Bratislave zomrel slovenský operný spevák, (tenor), libretista, hudobný publicista, historik, pedagóg a herec Štefan Hoza.

 

 

"Človek sa nikdy nemá vzdať predstáv o šťastí, ale žiť prítomnosti a tešiť sa na budúcnosť." citát Štefana Hozu, podľa ktorého žil a tvoril.

 

Za nevšedný talent a neobmedzenú kreativitu ako operný, operetný a koncertný spevák získal popredné miesto medzi osobnosťami hudobného divadla na Slovensku. Ako uvádza PhDr. Kret, CSc.: "Štefan Hoza bol nielen talentovaný a žiadaný, bol v mnohom aj prvý: bol prvým slovenským spevákom, ktorý si podmanil náročné pražské publikum, bol prvým prekladateľom zahraničných operných libriet a prvým autorom libriet slovenských opier, kam patrí aj Suchoňova Krútňava a Cikkerov Juro Jánošík , bol prvým slovenským dramaturgom opery Slovenského národného divadla. A bol prvým slovenským spevákom, ktorý prekročil uzavreté hranice svojej profesie a zapísal sa medzi umelcov aj ako prozaik, hudobný historik a publicista."

Každý, kto prečítal dvojdielnu knihu spomienok Štefana Hozu "Ja svoje srdce dám...", vie čo ho to stálo námahy, úsilia a trpezlivosti, kým sa vypracoval na osobnosť v Slovenskom národnom divadle, v ktorom pôsobil plných tridsať rokov. "Ja svoje srdce dám..." je ária v  Lehárovej operete Zem úsmevov, kde ako hosť v hlavnej úlohe si svojím excelentným spevom otvoril cestu do pražskej Modernej operety. Stalo sa tak v tridsiatych rokoch na začiatku jeho speváckej éry. Počas svojho pôsobenia stvárnil 25 klasických operetných a vyše 70 operných postáv. V tomto čase patril do silnej generácie slovenských operných spevákov.

Vždy sa rád vracal do svojho rodiska, kde nachádzal nielen oporu, ale aj čerpal silu a hľadal inšpiráciu do ďalšej práce. Starší Smižančania poznali slávneho rodáka osobne, nie raz ich potešil svojím spevom na v kostole, mladší si ho pripomínajú zo spomienok svojich rodičov. Štefan Hoza bol človek, ktorý rozdával krásu a radosť, pohodu a nadšenie mnohým, nielen návštevníkom hudobného divadla.

Narodil sa 20. októbra 1906 sa v Smižanoch.

 

6. apríla 1870 sa vo Viedni narodil Oscar Straus, rakúsky operetný skladateľ. Jeho prvé divadelné dielo bola operná jednoaktovka Die Waise von Cordoba, ktorá mala premiéru v Bratislave v roku 1894. Zomrel 11. januára 1954 v Bad Ischl.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk