7. februára

18.08.2011 15:46

 

7. februára 1953 zomrel v Bratislave český režisér, hudobný skladateľ, pedagóg, zakladajúci člen Slovenského národného divadla a režisér prvého operného predstavenia Hubička dňa 1. marca 1920 Bohuš Vilím.


 

Bohuš Vilím

(1884-1953)

 

Bohuš Vilím sa narodil 7. apríla 1884 v českom meste Seč, okr. Chrudim. Absolvoval obchodnú akadémiu a pracoval ako bankový úradník. Štúdiu hudobnej teórie, kompozície a spevu sa venoval súkromne. Od roku 1905 pôsobil vo viacerých divadelných súboroch (v pražskom divadle Varieté, v divadle v Plzni, kde bol prvým interpretom Gorskeho v českej premiére Nedbalovej Poľskej krvi v roku 1913). Od roku 1916 bol režisérom vo Východočeskej divadelnej spoločnosti Bedřicha Jeřábka v Pardubiciach, s ktorou prišiel v roku 1920 do Bratislavy. V rokoch 1922 – 1928 bol režisérom divadla v Olomouci, tu začal spolupracovať s dirigentom Karlom Nedbalom, s ktorým sa v roku 1928 vrátil do Bratislavy, kde na poste režiséra zotrval až do roku 1953. Napriek ťažkým začiatkom, kedy musel prekonávať nedostatočnú scénickú výpravu, nestrácal nikdy určitú mieru vkusu a snažil sa o typické vystihnutie prostredia, o dosiahnutie jednoty scénického a hudobného výrazu. Dlhé obdobie bol režisérom väčšiny uvádzaných diel operných i operetných, k niektorým navrhoval aj scénu, účinkoval v operetách. Blízka mu bola klasika, česká i svetová, režíroval však aj súčasnú tvorbu i pôvodnú tvorbu slovenskú (nové uvedenia Bellovho Kováča Wielanda v roku 1927, prvé uvedenie Rosinského opier Mataj 1933, Matúš Trenčiansky 1936 a Čalmak (1940), Holoubkovej Stelly 1939 a Svitania 1941). Zo svetovej opernej tvorby hodnotila kritika pozitívne réžiu Mozartovej Čarovnej flauty (1929) s logickým a vtipným využitím javiskového priestoru a veľkorysými davovými scénami. Silný dramatický účinok dosiahol Vilím pri inscenovaní Elektry Richarda Straussa (1928) rozvrstvením javiskového priestoru a využitím svetelných efektov. Vilímova hudobnosť a snaha o uplatnenie zmyslu opery vkusnými a nekonvenčnými prostriedkami sa prejavila taktiež v Prokofievovej opere Láska k trom pomarančom (1931).

 

Bohuš Vilím súčasne pôsobil v rokoch 1928 – 1952 ako pedagóg na Hudobnej a dramatickej akadémii (neskôr Štátne konzervatórium). Je autorom siedmich operiet, z ktorých uviedlo SND Grófa Casanovu (1920), Soňu Romanovnu (1929), V žiare miliónov (1933) a Šťastie nie je náhoda (1940). Venoval sa taktiež prekladom libriet svetových opier do češtiny (Lovci perál, Orfeus a Eurydika, Čarovná flauta, Ariadna na Naxe, Sila osudu, Traviata, Soročinský jarmok, Láska k trom pomarančom. Netopier a i.), prekladal aj z češtiny do slovenčiny (Psohlavci, Jakobín, Tajomstvo), publikoval články a prednášky o dramaturgii a dejinách divadla. Narodil sa 7. apríla 1884 v českom meste Seč, okr. Chrudim.

 

7. februára 1862 zomrel v Rotterdame český hudobný skladateľ a dirigent František Jan Škroup, autor prvej českej opery Dráteník a scénickej hudby k Tylovej hre Fidlovačka (s piesňou Kde domov můj). Narodil sa 3. júna 1801 sa v obci Osice.

 

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk