Do otvorených dverí košického divadla vstúpili stovky ľudí

30.09.2013 18:39

 

Košice

 

Viac ako 500 ľudí vstúpilo do otvorených dverí Štátneho divadla Košice počas tohtoročného Dňa otvorených dverí. V jednej z najkrajších divadelných budov v strednej Európe, ktorá práve 28. septembra oslavovala 114. výročie svojho otvorenia, prežil malí aj veľkí návštevníci zaujímavé chvíle.

 

 

Deň otvorených dverí v košickom divadle

 

Tí, ktorí prišli, určite neoľutovali. Hneď pri vstupe do divadla sa mohli stať členmi novej komunity ľudí závislých na divadle, ktorá vzniká počas nového spoločného projektu OZ Košické divadlo a Štátneho divadla Koišce THEATRE ADDICT. Štýlové tričká, odznaky, ale aj balóny, boli zaujímavým suvenírom. Rovnakým určite budú aj jedinečné tričká s originálnymi podpismi hviezd nedávneho Festivalu divadiel strednej Európy Nely Pociskovej, Karla Rodena, Patrika Vyskočila či Janka Slezáka, ktoré bude možné získať v internetovej dražbe. Stačí sledovať facebookový profil divadla, festivalu, ale aj samotného projektu. 

 

Púť svetom košického divadla začínala na autogramiáde umelcov zo všetkých troch súborov. Herec Stanislav Pitoňák, sólisti opery Janette Zsigová a Marián Lukáč, tanečníci Yuliya Chemitova, Františka Vargová a Peter Rolik, ale aj svetoznámy Pál Frenák, režisér najnovšieho titulu ChaOtica, ochotne rozdávali autogramy. Tak ako pred rokom, aj tentokrát mnohé deti ukazovali prstom na Stana Pitoňáka, ktorý je známy nielen ako herec divadla, ale aj ako podarený lepič bilbordov z jednej televíznej reklamy. Pál Frenák ochotne hovoril o svojom novom diele, ktoré vzniklo špeciálne pre košické divadlo. Samozrejme nechýbali ani spoločné fotografie.

 

 

Deň otvorených dverí v košickom divadle

 

"Tak to máme veľké šťastie," priznali sa nám dámy z Trnavy, ktoré práve posledný septembrový víkend trávili v Košiciach. Je to úžasná budova. A najmä sme sa o nej dozvedeli veľmi veľa. Máte výborné sprievodkyne," chválili divadelné uvádzačky, ktoré skupiny sprevádzali po divadelných zákutiach. Okrem Košičanov divadlo navštívilo aj množstvo nielen domácich, ale aj zahraničných turistov.

 

V salóniku na druhom poschodí mohli návštevníci vidieť makety scén z niektorých divadelných predstavení, ale aj ukážky starých divadelných plagátov či návrhy kostýmov. O poschodie nižšie sa zas mohli zoznámiť s históriou divadla v Košiciach. Okrem verejnosti známej divadelnej sály bolo pre návštevníkov najzaujímavejším miestom prehliadky divadelné zákulisie, predovšetkým podzemie. Mnohí vôbec prvýkrát zistili, že divadelná budova sa pod zemou tiahne až ku košickej soche Immaculaty, že podzemie ukrýva veľký sklad kulís či veľkú vodnú nádrž pripravenú na vypustenie v prípade požiaru, ale napríklad aj spojovací podzemný tunel s protiatómovým krytom, ktorý spája historickú budovu s administratívnou ukrytou na nádvorí jedného z domov na košickej Hlavnej ulici.

 

 

Deň otvorených dverí v košickom divadle

 

"Sme radi, že aj v tomto roku prišlo na Deň otvorených dverí také množstvo ľudí. Určite nás potešilo aj množstvo domácich či zahraničných turistov, ktorí sa mohli zoznámiť s našim divadlom, spoznať jeho zákulisie, ale aj získať podpisy našich umelcov či sa prostredníctvom tričiek či odznakov stať súčasťou novovznikajúcej komunity Theatre addict. Myslím, že sa opäť potvrdilo, že Košice môžu byť na svoje divadlo pyšné a verím, že mnohí, ktorí ho teraz videli zblízka a ešte neochutnali atmosféru našich predstavení, si po tomto zážitku častejšie nájdu cestu do divadelného hľadiska," zhodnotil Deň otvorených dverí vedúci obchodného oddelenia ŠD Košice a predseda OZ Košické divadlo František Ténai.   

 

 

www.sdke.sk

 

 

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠD Košice

článok zaradený do: Operné správy

 

 

Fotogaléria: Do otvorených dverí košického divadla vstúpili stovky ľudí

Táto fotogaléria je prázdna.

Diskusná téma: Do otvorených dverí košického divadla vstúpili stovky ľudí

Kultúra za 500

Pozorovateľ 02.10.2013
Viac ako 500 ľudí vstúpilo do dverí košického divadla ale tu nikto z nich nepovie ani búú. Možno by ich čosi napadlo keby im tam boli podávali párky a pivo.

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk