Giacomo Puccini: Tosca / Film 1976

19.02.2012 08:26

 

V našom opernom kine vám ponúkame filmovú verziu opery Tosca.

 

Tosca je hudobná dráma v troch dejstvách. Libreto napísali Luigi Illica a Giuseppe Giacosa podľa hry Victoriena Sardouova. Libreto opery Tosca je v talianskom jazyku. Svetová premiéra opery Tosca sa konala 14. januára 1900 v Ríme, dirigoval taliansky dirigent Leopoldo Mugnone. Slovenská premiéra opery sa konala 15. septembra 1921 v SND v Bratislave, dirigoval Milan Zuna, réžiu robil Josef Munclinger.

 

 

Giacomo Puccini: Tosca

Film 1976


Réžia: Gianfranco De Bosio

Dirigent: Bruno Bartoletti
New Philharmonia Orchestra
 

Raina Kabaivanska ... Floria Tosca (známa speváčka)
Plácido Domingo ... Mario Cavaradossi (maliar)
Sherrill Milnes ... Scarpia (policajný riaditeľ)
Giancarlo Luccardi ... Cesare Angelotti
Alfredo Mariotti ... kostolník
Mario Ferrara ... Spoletta (policajný agent)
Bruno Grella ... Sciarrone (policajt)
Domenico Medici ... žalárnik
Plácido Domingo Jr. ... Pastor


 

 

 

 

 

 

 

Krátko o opere

Ešte pred vznikom svojich opier ,,Manon“ a ,,Bohéma“ sa Puccini zaujímal o Sardovovu drámu. Videl ju v Miláne so Sárou Bernhardtovou a okúzlila ho celou svojou vášnivou bytosťou ako postava Florie, tak umelec Cavaradossi, ktorý tesne pred popravou prežíva v duchu celý svoj život a otriasajúcou žalobou, spomína na svoje umenia a lásku. Po stránke dramatickej je to znova opera, ktorá strhuje a vzrušuje už svojim dramatickým napätím a scénami priamo nabitými otrasmi vášní a zúfalstva. Hudba potom ešte zvýrazňuje dramatickosť. Je veľmi bohatá na melódie, má jednotnejší štýl a čistú orchestráciu. Scény, ktoré v prudkých konfliktoch vonkajších aj vnútorných nasledujú veľmi prekotne, nútia aj hudobný výraz do ustavičného, priamo búrlivého napätia.

 

Giacomo Puccini, skladateľ

 

Tosca je Pucciniho ďalšou úspešnou operou a zaznamenala prvý veľký operný úspech 20. storočia. Od svojej premiéry patrí k najhranejším operám.

 

 

Árie, duetá, zbory z opery

 

Prvé dejstvo

 

"Recondita armonia" - Cavaradossi

"Non la sospiri, la nostra casetta" - Tosca, Cavaradossi

"Qual'occhio" - Cavaradossi, Tosca

"Va, Tosca!" - Scarpia, Chorus

Te Deum laudamus - Scarpia, Chorus

 

Druhé dejstvo

 

"Ha più forte sapore" - Scarpia

"Vittoria! Vittoria!" - Cavaradossi

"Già, mi dicon venal" - Scarpia

"Vissi d'arte" - Tosca

 

Tretie dejstvo

 

"Io de' sospiri"

"E lucevan le stelle" - Cavaradossi

"O dolci mani"- Cavaradossi

"Amaro sol per te m'era il morire" - Cavaradossi, Tosca

 

Partitúra a klavírny výťah opery Tosca

 

 

Dej opery Tosca

Osoby:

Floria Tosca, známa speváčka - soprán

Mário Cavaradossi, maliar - tenor

barón Scarpia, policajný riaditeľ - barytón

Cesare Angelotti - bas

kostolník - barytón

Spoletta, policajný agent - tenor

Sciarrone, policajt - bas

žalárnik, pastier, kardinál, štátny zástupca Roberti, kat, pisár,

dôstojník, seržant, vojaci, modliaci, spoločnosť, občania, ľud.

 

Dej sa odohráva v Ríme v júni roku 1800

 

1.dejstvo: Do kaplnky kostola sv. Ondreja v Ríme sa ukryje muž, ktorý utiekol zo žalára Anjelského hradu, Cesare Angelotti, väznený za účasť na talianskom oslobodeneckom spiknutí. Je obeťou šéfa polície Scarpiu. V kostole v tom čase maľuje obraz Márie Magdalény maliar Cavaradossi, v ktorom Angelotti spoznáva svojho dávneho priateľa. Musí sa však rýchlo znova skryť, keď sa maliarova milenka, speváčka Tosca domáha vstúpiť do zamknutého chrámu. Je žiarlivá, začula hovor a predsa našla svojho snúbenca samého. Podozrieva ho preto, že v chráme ukryl inú ženu a to markízu Attavanti, ktorej podobu poznáva Tosca v ťahoch vznikajúceho obrazu. Maliarovi sa podarí Toscu upokojiť. Tá odchádza z chrámu. Angelotti sa zatiaľ prezliekol do ženských šiat, ktoré mu jeho sestra ukryla v kaplnke, zabudne tam však vejár a utečie, ale Scarpia je mu už na stope. Vpadne do chrámu práve vo chvíli, keď sa roznáša správa o porážke Napoleona a o víťazstve rakúskych vojsk. Nájde v kostole šaty a začne podozrievať Cavaradossiho, že pomáhal utečencovi. Pozná jeho dávny vzťah k Angelottimu, miluje okrem toho Toscu a začne preto spriadať siete okolo obidvoch milencov. Najskôr zobudí Toscinu žiarlivosť vejárom , ktorý našiel v kaplnke a keď Tosca odspieva svoje sólo pri ďakovnej omši za víťazstvo, dá ju sledovať políciou.

 

2. dejstvo: Scarpia dal Cavaradossiho zatknúť, nepodarilo sa mu však dostať z neho priznanie, kde je skrytý Angelotti. Aj Tosca na Angelottiho želanie, zatajujú čo vie, preto dáva Scarpia vo vedľajšej miestnosti Cavaradossiho mučiť. Keď Tosca začuje utrpenie svojho milenca, zhrozí sa a aby ho zachránila, prezradí Angelottiho úkryt. Cavaradossi, hoci na smrť stýraný, ťažko vyčíta Tosce jej zradu. V tej chvíli dochádza správa, že povesť o víťazstve Rakúšanov bola klamlivá a že naopak zvíťazilo francúzske vojsko, bojujúce, za oslobodenie Talianska. Tu sa Cavaradossi hrdo prejaví ako revolucionár, ktorý radostne víta toto víťazstvo a slobodu. Tým samozrejme dáva Scarpiovi možnosť, aby ho, svojho soka v láske, odsúdil na smrť. Angelottiho sa Scarpiovi nepodarí nájsť, vzal si život, keď po neho prišli Scarpiovi muži. Tosca ani prosbami, ani ani ponukou výkupného nemôže dosiahnuť zmeny rozsudku nad Cavaradossim. Scarpia žiada, len ju samú a tu sa Tosca odhodlá k odvážnej hre. Predstiera, že je ochotná prijať Scarpiov návrh, vyžaduje od neho však sľub, že Cavaradossi bude zachránený. Scarpia sľubuje, že Cavaradossi bude zastrelený len naoko slepým nábojom a že dá Tosce a jej milencovi priechodným listom možnosť úteku. Naozaj dá takýto príkaz, Tosca si je istá bezpečnosťou Cavaradossiho, potom sa Scarpia k Tosce blíži, ale ona ho prepichne a utečie.

 

 

3. dejstvo: Na terase Anjelského hradu skoro ráno má byť Cavaradosii zastrelený. Tu ho pred popravou vyhľadá Tosca., vystrašená svojim činom, ale odhodlaná zachrániť Cavaradossiho. Vyrozpráva sa svojmu milencovi, ako zavraždila Scarpia, aj to, že on sám bude zastrelený len naoko a že potom spolu utečú. Preto Cavaradossi odchádza kľudne na popravu a kľudne to sleduje aj Tosca, ako Cavaradossi po výstrele padá, až potom sa z hrôzou presvedčí, že ju Scarpia oklamal falošným rozkazom a že Cavaradossi je mŕtvy. Vo chvíli, keď v najväčšom zúfalstve kľačí nad jeho mŕtvolou, prichádza stráž, aby ju zatkla za vraždu Scarpia. Tu Tosca odhodlane skočí z hradieb Anjelského hradu.

 

 

súvisiace články

Paolo Gatto: Pred Puccinim cítim veľkú pokoru a rešpekt.

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej / 19. februára 2012                       


 

 

Diskusná téma: Giacomo Puccini: Tosca / Film 1976

skvelé!

júlia 19.02.2012
Dakujem za tento výborný nápad, je to krásne spracované s výbornými výkonmi...A dodaný obsah opery ...absolútne ideálne pre študentov aj pre ľudí, ktorí nemajú do opery tak blízko ako my-))

Re:skvelé!

Lukáš 19.02.2012
Pripájam sa, vynikajúce:-)

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk