Giuseppe Verdi: Aida / Film 1953

14.04.2012 18:46

 

Opera Slovakia vám vo svojom Opernom kine ponúka jednu z najznámejších opier sveta. Operu, o ktorej si skladateľ Giuseppe Verdi myslel, že je jeho poslednou. Bol si istý, že po Aide už opere nemá čo ponúknuť, ale nestalo sa tak. Muselo prejsť niekoľko rokov, aby skomponoval ešte dva operné skvosty a to opery Otello a Falstaff. Vo filmovej verzii opery Aida z roku 1953 sa preneste do horúceho Egypta a prežite romantický príbeh oddanej lásky egyptského vojvodcu Radamesa a etiópskej otrokyne Aidy v špičkovom hereckom a speváckom obsadení.


 

                                                                       Opera Slovakia vám praje krásny operný zážitok.

 

 

Réžia: Clemente Fracassi
Hrajú:
Sophia Loren: Aida
Lois Maxwell: Amneris
Luciano Della Marra: Radames
Afro Poli: Amonasro
Antonio Cassinelli: Ramfis
Enrico Formichi: Egyptský kráľ
Domenico Balini: posol
Alba Arnova


Spievajú:
Renata Tebaldi: Aida
Ebe Stignani: Amneris
Giuseppe Campora: Radames
Gino Bechi: Amonasro
Giulio Neri: Ramfis
Paolo Caroli: posol

 

 

 

 

 

 

Krátko o opere

 

Nedá sa povedať, či je Aida najkrajšou operou Giuseppe Verdiho. Môžeme azda povedať, že je jednou z jeho jednou najznámejších opier, ale aj jednou z najznámejších opier svetovej opernej literatúry. V Aide nejde o žiadne hlbšie psychologické prepracovanie postáv, čo bolo Verdimu aj vytýkané. Je príbehom lásky, ale aj o mocenského boja,  za ktorý treba zaplatiť tou najdrahšou cenou, smrťou. Cez všetky sklamania predchádzajúcich rokov, cez reči, že už nemá čo nového povedať, dokázal Verdi aj z opery písanej na tak zvláštny námet z dávneho sveta, z príležitostného diela pre neznáme prostredie a obecenstvo ( opera vznikla na objednávku egyptskej vlády na slávnosť otvorenia Suezského prieplavu ), vytvoriť hudobnú drámu rozprávkovej fantázie a realistickej presvedčivosti zároveň. S dejinami, zvykmi, nástrojmi neznámej krajiny sa Verdi zoznamoval u znalcov starého Egypta. Dal zhotoviť šesť zvláštnych rovných trubiek staroegyptskej formy, od tých čias nazývaných ,,aidovky“ a na librete opery spolupracoval ešte podnetnejšie ako pri predchádzajúcich operách. Verdi strávil dosť času hľadaním informácií o starovekých egyptských zvykoch a hudobných nástrojoch, ale napokon si sám vymyslel svojskú egyptskú hudbu, ktorá znie príjemne a vnáša do opery exotický podtón.

 

Giuseppe Verdi

 

Prvá predstavenia Aidy v Káhire na Štedrý večer 1871 a v Miláne 8. februára 1872 boli veľmi úspešné. Po premiérach sa Verdi vyjadril, že Aida bude zapĺňať sály divadiel, ale ozývali sa aj kritické hlasy. Verdi bol znova obvinený z ,, wagnerovstva ", čo ho dosť trápilo, pretože mal svoj originálny hudobný jazyk. Dokonca istému Prosperovi Bertanimu sa Aida tak nepáčila, že peniaze, ktoré minul na cestu na toto predstavenia mu tak mátali v hlave, až poslal Verdimu účet za dve cesty vlakom, vstupenky a ešte aj nechutnú večeru na stanici. Verdi požiadal Ricordiho, aby mu zaplatil všetko okrem večere, lebo podľa Verdiho sa mohol najesť kľudne aj doma. Verdi mu bol ochotný jeho náklady preplatiť, ak mu poškodený divák pošle potvrdenku, že už nikdy nenavštívi jeho žiadnu operu, aby ho zasa nemátali zbytočne vynaložené prostriedky a aby Verdi nemal zasa zbytočné výdaje.


Aidu na európskej premiére 8. februára 1872 v La Scale stvárnila česká sopranistka Teresa Stolzová.

 

Teresa Stolzová, predstaviteľka AidySvetová premiéra sa konala 24. decembra 1871 v Káhire, európska 8. februára 1872 v milánskej La Scale a slovenská premiéra bola v SND 27. februára 1923.


Libreto opery napísal taliansky libretista Antonio Ghislanzoni.

 

 

Partítúra opery AIDA

 

Osoby:
 
Egyptský kráľ – bas
Amneris, jeho dcéra – mezzosoprán
Radames, egyptský vojvodca – tenor
Ramfis, veľkňaz – bas
Amonasro, etiópsky kráľ – barytón
Aida – jeho dcéra, etiópska otrokyňa – soprán
posol – tenor
prvá kňažka – soprán
 

Dej sa odohráva v Egypte, za panovania faraónov
 
Aida
Opera v štyroch dejstvách

 

Dej opery Aida

1. dejstvo: V kráľovskom paláci v Memfise sa rozhoduje o voľbe nového vojvodcu egyptského vojska proti Etiópčanom. Radames, jeden z Egypťanov, túži po tejto cti, aby potom mohol dosiahnuť otrokyňu Aidu, ktorú miluje. Jeho lásku k Aide vytuší aj Amneris, ktorá Radamesa miluje a preto chce Aidu zničiť. Na radu bohov je vojvodcom vymenovaný Radames. To však v Aide vzbudí veľký rozpor. Miluje toho, ktorý povedie boj proti jej vlasti. Nikto netuší, že minulý boj vznikol kvôli nej. Je totiž dcérou kráľa Etiópie Amonasra, ktorý sa vydal proti Egyptu, aby svoju dcéru vyslobodil z otroctva. V chráme boha Ptah prosia Egypťania o víťazstvo nad Etiópčanmi a zasväcujú Radamesa do vojvodcovskej úlohy.
 
2. dejstvo: Amneris volá do svojej komnaty Aidu a predstiera, že Radames padol. Chce z nej vylákať priznanie lásky k Radamesovi. Aida ani v najväčšom bôli nezradí svoje tajomstvo, ale keď sa dozvie, že Radames žije, prizná sa. Uvedomuje si nemožnosť svojej lásky a rozhodne sa, že sa Radamesa vzdá. Pred bránami Téb kráľ, Amneris s dvoranmi a ľudom víta víťaza Radamesa. Radames žiada kráľa, aby mohol privolať zajatých. Medzi zajatcami spoznáva Aida svojho otca a prosí o jeho záchranu. K jej prosbe sa pridáva aj Radames. Kráľ mu vyhovie, lebo mu sľúbil splniť každé želanie, ak sa vráti ako víťaz, iba Aidu a jej otca, o ktorom nikto netuší, že je to sám etiópsky kráľ, si ponechá ako rukojemníkov. Za víťazstvo ponúka kráľ Radamesovi svoju dcéru Amneris a vládu.
 
3. dejstvo:
V chráme bohyne Izis sa modlí Amneris za požehnanie a Radamesovu lásku . Zatiaľ však Aida očakáva Radamesa na brehoch Níla, ktorá sa má naposledy stretnúť s Radamesom. Prichádza jej otec a žiada, aby Aida vylákala od Radamesa správu, kadiaľ chce viesť útok proti Etiopčanom. Aida ťažko bojuje medzi láskou k otcovi a vlasti a láskou k Radamesovi, obzvlášť, keď jej Radames prisahá svoju lásku a je rozhodnutý po ďalšej víťaznej bitke si vyžiadať ako odmenu kráľov súhlas k zväzku s Aidou. Aida si je však istá, že Amneris sa Radamesa nevzdá a žiada svojho milenca, aby s ňou utiekol do jej vlasti. Radames nechce prezradiť, ale napokon súhlasí a prezradí, kadiaľ je možné obísť egyptské stráže a vojsko. Ako náhle vyriekne osudné slová, vystúpi z úkrytu Aidin otec a prehlasuje svoj stav. V tom vychádza z chrámu Amneris. Keď vidí Radamesa s Aidou a Amonasrom, privolá vojakov. Tu Radames chápe, že svojou neobozretnosťou zradil svoju vlasť. Umožňuje Aide aj Amonasrovi útek, sám sa však vydá Ramfisovi priznaním ku svojej zrade.
 
4. dejstvo:
Radames má byť za svoju zradu súdený. Amneris ho chce zachrániť za sľub, že sa vzdá Aidy. Radames však odmieta život za takúto cenu a je odsúdený k smrti pochovaním za živa v hrobke. V podzemnej hrobke, nachádza Radames Aidu, ktorej sa podarilo utiecť a ukryť sa v hrobke, aby spolu s Radamesom niesla jeho osud. Zatiaľ čo Aida umiera v Radamesovom náručí, nad hrobkou znie spev kňazov a Amnerisin nárek.

 

 

Pripravil: Ľudovít Vongrej / 14. apríla 2012 / Bratislava                       

 

 

 

súvisiace články

Operné kino

Giuseppe Verdi

 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk