McDonaldovská chalúpka pod Urpínom

20.10.2012 16:27

 

Pavel Unger, operný kritik

 

Niet účinnejšieho receptu na zachovanie kontinuity záujmu o operné umenie, ako pozvať do divadla deti s rodičmi.

 

Denisa Hamarová (Janko), Dušan Šimo (Ježibaba) a Emílie Řezáčová (Marienka) v banskobystrickom naštudovaní Perníkovej chalúpky.

Autor: René Miko

 

Banskobystričania vedeli, čo im ponúknuť. Po prvýkrát a s vyše polstoročným odstupom od bratislavskej inscenácie naštudovali Perníkovú chalúpku z pera nemeckého skladateľa Engelberta Humperdincka, ktorú v úspešnej premiére predstavili uplynulý víkend.

 

Po celom svete uznávaná, priam kultová opera s rozprávkovým námetom (libreto na motívy bratov Grimmovcov), nie je totiž žiadnou kamuflážou, ale skutočnou reprezentantkou žánru. Panenský divák si na nej overí, ako znie kompletne obsadený orchester, v akom rozsahu sa pohybujú sólové hlasy a pritom nasáva známy príbeh v hudobno-divadelnom spracovaní. Mladší rovesník a obdivovateľ Richarda Wagnera si osvojil jeho kompozičné tézy, no prispôsobil ich zvolenej látke. Weimarskú premiéru roku 1893 dirigoval ďalší velikán nemeckej hudby Richard Strauss. Wagner bol desať rokov po smrti, Strauss pred svojím operným debutom.

 

V bystrickej Štátnej opere sa diela ujal režisér Pavol Smolík, ktorý si už prekladom libreta pripravil pôdu pre podčiarknutie nadčasovosti rozprávky. K pointe „poslúchajte a jedzte zdravo“ sa dopracoval vskutku nenásilnou aktualizáciou, zreteľným a prirodzeným vyprofilovaním postáv detí, ich rodičov alebo skvelo charakterizovanou figúrou Ježibaby v mužskom podaní. Scénograf Jaroslav Valek pripravil účelnú výpravu, Ľudmila Várossová nápadité rifľové kostýmy. Réžia pútala pozornosť radom mizanscén bez toho, aby javisko príliš zahusťovala. Smolík sa nesnažil o „mostíky“ s hľadiskom, lebo v diele ich niet. Modernosť nevnucoval. Vychádzal však z úsudku, že dnešným deťom je mcdonaldovské menu bližšie ako vyčačkaný domček z medovníka.

 

K náročnej partitúre pristúpil vo svojom prvom samostatnom naštudovaní mladý domáci dirigent (doteraz najmä zbormajster) Ján Procházka s veľkou zodpovednosťou. Bohato a farebne zinštrumentovaný, príznačnými motívmi i ľudovými inšpiráciami nasýtený orchester viedol istou rukou a vyťažil z neho veľa pôsobivých miest.

 

V hlavnej postave uplatnila bratislavská Denisa Hamarová (Janko) zmysel pre charakteristiku chlapčenskej postavy a vložila do nej farebne bohatý, zvučný mezzosoprán. Mladá Emílie Řezáčová (Marienka) sa cez orchester prebíjala s istými problémami, jej ľahký soprán sa však počúval príjemne. V úlohe Ježibaby sa doslova vyšantil Dušan Šimo, ktorého kovový tenor s jasnou výškou dopĺňal bravúrny herecký profil. Intenzitou hlasu a zrozumiteľnosťou spievaného slova zaujal rodičovský pár v podaní Oľgy Hromadovej a Zoltána Vongreya.

 

Autor: Pavel Unger

 

Engelbert Humperdinck: Perníková chalúpka / dirigent: Ján Procházka / réžia: Pavol Smolík / scéna: Jaroslav Valek / kostýmy: Ľudmila Várossová / 2. premiéra v Štátnej opere Banská Bystrica 13. októbra.

 

Prečítané: www.pravda.sk

 

článok zaradený do Recenzie, prečítali sme

 

Tip na kliknutie

Premiéra: Perníková chalúpka, po prvýkrát na javisku Štátnej opery

Premiéry Štátnej opery v Banskej Bystrici v sezóne 2012/13

 

 

 

Diskusná téma: McDonaldovská chalúpka pod Urpínom

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk