NOC HUDBY spojí žánre aj slovenské mestá

11.06.2012 19:22

 

Po noci divadiel, literatúry či múzeí bude mať svoju noc aj hudba. Do prvého ročníka iniciatívy Noc hudby, ktorý sa koná v piatok 15. júna 2012, sa zapojí 19 slovenských miest. Od doobedňajších hodín až do neskorej noci, či skôr skorého sobotného rána bude znieť hudba rôznych žánrov a foriem nielen v koncertných sálach, kaviarňach, hudobných kluboch, ale aj v kostoloch, školách, múzeách, knižniciach či kultúrnych centrách.

 

 

 

 

„Touto iniciatívou sa pripájame k medzinárodnej akcii, ktorá má za cieľ sprostredkovať aj nekoncertnému publiku všetkých vekových kategórií hudbu rôznych žánrov na všedných aj nevšedných miestach,“ hovorí riaditeľka Hudobného centra Oľga Smetanová. Hudobné centrum – iniciátor a koordinátor Noci hudby – odštartuje ambiciózny projekt symbolicky práve v roku, kedy medzinárodne uznávaný francúzsky Sviatok hudby oslávi už svoje 30. výročie.

 

Programovo nabitá Noc hudby, prvé podujatie svojho druhu a rozsahu na Slovensku, zastreší v tento deň viac ako 60 hudobných podujatí po celom Slovensku. Symbolicky ho v piatok na poludnie odštartuje zvonenie a polhodinový hudobný program Fanfárového kvinteta Konzervatória v Bratislave na Michalskej veži v centre Bratislavy. Odvážna dramaturgia festivalu nepočíta so žiadnym žánrovým obmedzením, hrať sa bude džez, rock, folk, opera, klasika, folklór, no na svoje si prídu aj priaznivci elektroniky či dídžejov. Chýbať nebudú ani sofistikované presahy a zaujímavé fúzie jednotlivých žánrov starej, novej, svetskej a sakrálnej hudby. Pestrosť, všestrannosť, mnohožánrovosť a kvalita sú jedinými limitmi projektu, svoje umenie návštevníkom jednotlivých, vzájomne prepojených podujatí, predvedú orchestre, zbory, kapely, jednotlivci, amatéri aj profesionáli. Na hudobnom maratóne vystúpia okrem iného aj trubkár Juraj Bartoš a jeho Bratislava Hot Serenaders, zoskupenia elektronickej hudby All Good Funk DJs Magálová & Yanchi, Gryllz, Chaosdroid, Herzog Herzog, Johnny Fox a Pjoni, kultová bratislavská kapela Živé kvety, pesničkár Dano Heriban, Rusín Čendeš Orchestra, violončelista Juraj Lupták, banskobystrická skupina Schody, Štátna filharmónia Košice, Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, súbor starej hudby Solamente Naturali, organista Ján Vladimír Michalko či Nasladlé sušienky (gasto lo-fi folk). Deti zo Základnej umeleckej školy J. Albrechta v Bratislave bohatý program zakončia netradične. Piatkovú Noc hudby strávia s hudbou v škole, kde aj prespia v spacích vakoch.

 

 

 

 

Myšlienka inicatívy „prelomiť v oblasti hudby bariéry každého druhu“ oslovila aj známe osobnosti hudobného sveta, ktoré sa rozhodli do programu aktívne zapojiť. Svetovo uznávaný slovenský organista Ján Vladimír Michalko bude hrať a gestorovať organový koncert v bratislavskom Evanjelickom kostole, trubkár Juraj Bartoš so svojou kapelou Bratislava Hot Serenaders zahrá v piatok večer v bratislavskom Quo Vadis a Matúš Jakabčic spolu s klaviristom Ľubošom Šrámkom ponúkli amatérskym hudobníkom možnosť prísť si s nimi „zadžemovať“ v piatok večer do bratislavského baru LemonTree.

 

Srdcom iniciatívy tak síce zostáva Bratislava, kde bude hudba znieť z kostolov, konzervatórií, základných škôl, barov aj na dvore Hudobného centra na Michalskej ulici, ale do Noci hudby sa vo veľkej miere zapoja všetky regióny Slovenska. Liptovský Hrádok, Levice, Sliač, Rajec, Humenné, Hanušovce nad Topľou, Košice, Martin, Rožňava, Sereď, Svidník, Trebišov, Vranov nad Topľou, Žilina, Zvolen, Trstená či Banská Bystrica – to všetko sú mestá, v ktorých sa bude 15. júna ozývať hudba sprostredkujúca – ako hovorí slogan festivalu – hudobný „zážitok na každom rohu“. „Práve Bystrica je pre mňa krásnym príkladom koordinovanej spolupráce medzi kultúrnymi inštitúciami a klubovou scénou,“ hovorí Oľga Smetanová z Hudobného centra o meste, kde sa počas piatka uskutoční až 12 rôznych hudobných podujatí na pôde miestneho konzervatória, opery, Akadémií umení, základných škôl a klubov. V Hudobnom átriu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici sa ako sprievodné podujatie koncertov uskutoční aj hudobná burza notovín a hudobných nosičov.

 

Sprievodný program Noci hudby doplnia výchovné koncerty či tvorivé dielne pre deti a mládež na celom Slovensku. Na dvore Hudobného centra na Michalskej ulici v Bratislave pripravila Marta Pažická pre deti materských a základných škôl výchovné koncerty Zázračná krajina a Roztancovaná jar. V piatok popoludní tu bude pre rodičov a ich talentované deti k dispozícii aj odborná pedagogička Jana Popluhárová, ktorá s deťmi otestuje ich talent a rodičom odporučí, ako postupovať, ak chcú mať doma hudobného virtuóza. Veľkým lákadlom pre deti bude isto aj možnosť zahrať si pomocou hracej konzoly na bicích či gitare evergreeny od Beatles či Rolling Stones.

 

Hudba je fenomén, ktorý sa vám prihovorí, aj keď to nečakáte,“ hovorí Oľga Smetanová. „Rada citujem svojho priateľa, hudobného skladateľa Romana Bergera, ktorý mi kedysi rozprával túto príhodu: ,Raz som išiel vysypať na dedinskú skládku fúrik starého haraburdia, keď som zrazu začul zvuk, aký som nikdy predtým ani potom nepočul. Ostal mi v ušiach – a odvtedy sa začal môj život s hudbou,“ rozpráva Oľga Smetanová. Hudba je univerzálna, nerozlišuje svojich poslucháčov podľa veku, nepozná hranice medzi žánrami, nevie nič o strachoch a predsudkoch typu, ako sa kvôli nej obliecť, či pri nej treba byť len ticho, či ju na koncertných pódiách môžu počúvať aj bábätká. Dokáže naplniť ľudský život krásou a radosťou. „Práve univerzálnosť hudby a fakt, že na ňu v jej pestrých podobách má právo každý, chceme sprostredkovať 15. júna Slovákom. Neostávajte preto doma, ale vyrazte do ulíc zažiť spolu s nami sviatok hudby,“ pozýva Oľga Smetanová z Hudobného centra.

 

 

Podrobné informácie o podujatí a programe so všetkými hudobnými podujatiami v 19 mestách Slovenska nájdete na

www.hc.sk/nochudby

 

Facebook

https://www.facebook.com/NocHudby

 

 

 

Organizátor Noci hudby

 

www.hc.sk

 

Hudobné centrum

Michalská 10 
815 36 Bratislava
nochudby@hc.sk

 

 

Diskusná téma: NOC HUDBY spojí žánre aj slovenské mestá

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk