Pavel Unger: Doktorské rozprávky v tradičnom háve

12.12.2012 19:01

 

Pavel Unger, operný kritik

 

Druhý titul, ktorý zdedil riaditeľ bratislavskej opery Friedrich Haider po svojom predchodcovi, je venovaný detskému divákovi. Veľká doktorská rozprávka z pera slovenského skladateľa Milana Dubovského sa na prvú scénu vrátila po dvoch desaťročiach. Dnes sa stretáva s novou vzorkou adresátov, čoraz väčšmi atakovanou nevkusom a bulvárnou komerčnosťou.

 

Terézia Kružliaková (Psíček) a Eva Hornyáková (Mačička) vo Veľkej doktorskej rozprávke

na javisku Opery Slovenského národného divadla.

Autor: Anton Sládek

 

Časy sa menia, rozprávky ostávajú. Môžu starnúť s nami, no môžu aj reflektovať odlišný životný štýl, dýchať pulzom doby. Divadelné prostriedky, opreté o výdobytky počítačovej scénografie, majú moc čarovať s javiskovým priestorom. Ohúria dieťa predškolského veku i dvanásťročné (dielo osloví túto vekovú skupinu), dokážu rafinovane nahrávať mentalite internetovej generácie. Pred inscenačným tímom stála možnosť voľby. Medzi poctou tradícii, iluzívnemu režijno-výtvarnému koloritu a šokovaním modernosťou. Poznajúc estetické preferencie dámskeho tandemu, režisérky Andrey Hlinkovej a výtvarníčky Miriam Struhárovej, nebolo pochýb, že si vyberú prvú cestu.

 

Dubovského a Krčméryovej predloha, voľne sa opierajúca sa o texty bratov Čapkovcov, má názov Veľká doktorská rozprávka. V skutočnosti ide o spojenie štyroch samostatných príbehov, premostených postavou doktora Majzlíka. V novej verzii sa zmenilo ich poradie, zopár slov sa aktualizovalo. Modernejší prvok vnáša choreografia Milana Kereša, naplnená pohybovo zdatnými dievčatami z tanečnej skupiny Jumbo. Jednotlivé obrazy sa menia akoby otáčaním strán knihy, kulisy sú maľované, podobne ako kostýmy využívajú široké spektrum farieb. Točňa dynamizuje dej, účinkujúci sú v ustavičnom pohybe. Vznikla inscenácia, ktorá nekazí vkus detí, no obrazotvornosť podnecuje len v medziach konvencií.

 

Hudba neprekračuje ambície ilustrovať dej, byť komunikatívnou, v tanečných rytmoch chytľavou. Žánrovo má punc opery i vyššieho populáru, zavše koketuje s operetou. Pod zodpovedné hudobné naštudovanie sa podpísal Marián Lejava. Zo sólistov vynikol Pavol Remenár ako Dr. Majzlík, starostlivo pripravenými kreáciami však zaujali všetci účinkujúci.

 

Keďže obe premiéry vedenie divadla nepochopiteľne naplánovalo na predpoludnia pracovných a školských dní, ťažko sa testovali reakcie detí. Mnoho miest aj na prízemí ostalo neobsadených. V kreslách sedeli dospelí i organizované skupiny detí. Kto však vzhľadom na nevhodný termín chýbal, boli rodiny. A práve v nich tlie ohnivko kultivácie spoločnosti, ktoré môže rozdúchať aj návšteva divadelného predstavenia. Túto šancu Opera SND premárnila. Nielen a premiérach. Iba dve z desiatich repríz budú cez víkendy. Prečo?

 

Milan Dubovský: Veľká doktorská rozprávka / dirigent: Marián Lejava / réžia: Andrea Hlinková / scéna a kostýmy: Miriam Struhárová / premiéra v Opere Slovenského národného divadla 6. decembra

 

Prečítané: www.pravda.sk

 

článok zaradený do: Recenzie, prečítali sme

 

 

Diskusná téma: Pavel Unger: Doktorské rozprávky v tradičnom háve

Prečo?

Peter 12.12.2012
Aj sa dozvieme, že prečo? Opýtal sa to niekto niekoho v divadle?

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk