Pavel Unger: Fedora na Slovensku, bez strechy nad hlavou

26.06.2012 20:03

 

Pavel Unger, operný kritik

 

Na otázku, kde na Slovensku objaviť vo svete bežne hraný a u nás ignorovaný repertoár, sa odpoveď nemení. Za všetkým hľadaj Banskú Bystricu! Naposledy jej "letné sídlo“, Zámocké hry zvolenské. Jediný domáci letný operný festival otvorila nedeľná slovenská premiéra Fedory od Umberta Giordana.

 

Miroslav Dvorský a Cristina Baggio v hlavných úlohách opery Fedora.

Autor: Jozef Lomnický

 

 

Po Andrea Chénierovi druhý najznámejší javiskový opus obľúbeného talianskeho veristu, skomponovaný medzi Pucciniho Bohémou a Toscou, sa opiera o teatrálne nosný námet Victoriena Sardoua. Príbeh Fedory, prikrmujúci konvenčnú schému lásky a pomsty, lemovanú úvodnou vraždou a záverečnou smrťou otrávením, ešte zápletkou kriminálnou a politickou, znásobuje pútavosť témy. Navyše, autor mal možnosť využiť kolorit kontrastných dejísk (Petrohrad, Paríž, savojské Alpy), v ktorých sa príbeh odvíja. Priazeň osudu sa spočiatku úspešnému dielu síce v polovici 20. storočia odklonila, no po roku 1990 nastal priam boom nových naštudovaní. Slovenské mlčanie prelomila až dramaturgia banskobystric­kej opery.

 

Vedenie divadla zverilo titul do rúk ostrieľaného českého režiséra Michaela Taranta, ktorý do nej vložil znaky svojho typicky košato ilustratívneho rukopisu. Nevyužíval príliš danosti exteriéru, spolu s výtvarníkom Tomášom Moravcom si horizont javiska zakryl polkruhom pohyblivých viacúčelových panelov. Menením ich profilu, a najmä účinkom svetla a farieb, získaval kontrastné pozadie pre rozvíjanie salónnej drámy dvoch ústredných postáv. Tarantovi však priamočiarosť vzťahu nestačila a nakladal na javisko nové spektakulárne vrstvy.

 

Zahusťovanie prostredia bolo zavše až kontraproduktívne, hoci esteticky nešlo pomimo verizmu. Ten nesie vo svojej genetickej informácii aj stopu istej triviálnosti. Možno bez nadbytočného zdobenia a zadymovania priestoru by dráma nabrala ešte väčšiu údernosť. Režisérovi však nemožno uprieť narábanie s emóciami (vrátane exponovania detského savojského pastierika) a utváranie profilov postáv.

 

Ako zvyčajne, s veľkou dávkou nasadenia a profesionálnej poctivosti sa do inštrumentálnych partov vložil orchester bystrickej opery pod taktovkou Mariána Vacha. Nie je to ľahká partitúra, má nečakane bohatú motivickú zásobáreň, a to nielen v rovine ľúbostnej, ale aj v reflektovaní koloritu prostredí a často "drobí“ kantilénu na konverzačné úseky.

 

Premiérové sólistické obsadenie bolo volené obozretne, obaja protagonisti a zároveň debutanti v rolách, Cristina Baggio (Fedora) a Miroslav Dvorský (Loris) majú v hlase dostatok talianskej farby, zmyslu pre štýlovú frázu i energiu pre pointovanie dramatických situácií bez "trhania kulís“. Do tejto zostavy výborne zapadol kultivovaný Zoltán Vongrey (De Siriex), ale aj mnohé menšie postavy, až po luxusne obsadeného Cirilla Mariánom Lukáčom.

 

Nedeľnému zámockému večeru mimoriadne prialo aj počasie. Prvá slovenská Fedora sa odohrala bez strechy nad hlavou. Osud bezdomovkyne ju nepostihne, má totiž pevnú pôdu pod nohami a verme, že v novej sezóne aj potenciál publika.

 

Umberto Giordano: Fedora

premiéra 24. 6. na Zámockých hrách zvolenských

 

dirigent: Marián Vach

réžia: Michael Tarant

scéna: Tomáš Moravec

kostýmy: Klára Vágnerová

zbormajsterka: Iveta Popovičová

 

 

Autor: Pavel Unger, operný kritik

 

 

 

 

prečítané: pravda.sk

 

 

Diskusná téma: Pavel Unger: Fedora na Slovensku, bez strechy nad hlavou

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk