Portál Opera Slovakia sa pripojil k iniciatíve kultúrnych inštitúcii - Deň bez umenia

12.06.2014 21:46

 

Bratislava

 

Nová iniciatíva Deň bez umenia spája kultúrne inštitúcie na Slovensku a chce rozprúdiť diskusiu o význame a postavení umenia. Do iniciatívy, ktorá odštartovala 1. júna 2014, sa spolu s rôznymi slovenskými kultúrnymi inštitúciami zapojil aj portál Opera Slovakia. Iniciatíva vznikla na podnet Asociácie Divadelná Nitra. 

 

 

 

 

Čo  je umenie? Aká je jeho postavenie v spoločnosti, aký je jeho zmysel? A aký by bol svet, keby zrazu umenie zmizlo? Odpovie na to spoločná iniciatíva kultúrnych inštitúcií na Slovensku – Deň bez umenia, ktorá odštartovala 1. júna 2014. Diváci rôznych kultúrnych inštitúcií a organizácií už istotne zaregistrovali čiernu pásku napríklad na ich programových plagátoch či weboch. Symbolom iniciatívy Deň bez umenia je čierna páska na plagáte, čierne súkno na bráne inštitúcie, čierny banner na webovej stránke. Aj portál Opera Slovakia sa zapojil do tejto iniciatívy a v deň kedy sa v slovenských operných divadlách nehrá ani jedno operné predstavenie označíme na našej úvodnej webovej stránke hore vpravo symbolicky čiernou páskou, symbolom iniciatívy.

 

„Predstavte si, že sa jedného dňa zobudíte, chcete si pustiť hudbu a – hudby niet. Nehrajú divadlá ani kiná. Galérie, múzeá a knižnice sú zavreté.  Zmizla architektúra, dokonca ani svoje obľúbené dizajnové kúsky nenájdete. Je pusto a prázdno. Svet sa ocitol bez umenia. Aký to bude svet?,” píše sa v preambule iniciatívy Deň bez umenia. „Zámerom našej iniciatívy je upozorniť verejnosť aj reprezentácie tohto štátu na dôležitosť existencie umenia,” zdôrazňuje Darina Kárová, riaditeľka lídra iniciatívy, Asociácie Divadelná Nitra.

 

Iniciatíva má vyvolať predstavu, aké by to bolo, keby sme prišli o možnosť navštíviť divadelné predstavenie, vypočuť si koncert, prečítať si knihu, ísť do kina, galérie alebo múzea. Má rozprúdiť diskusiu o význame a postavení umenia v živote človeka a spoločnosti.

 

Do Dňa bez umenia sa zapojili kultúrne inštitúcie v Bratislave, Trnave, Nitre, Martine, Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach a v iných mestách na Slovensku. S cieľom upozorniť na význam umenia vyvesia na bránach svojich inštitúcií čierne súkno alebo umiestnia čiernu pásku ako z parte na programové plagáty či na svoje webové stránky na každý deň, v ktorý inštitúcia „nehrá“ alebo neponúka program. Symbolicky tak poukážu na to, aké by to bolo, ak by sme prišli o možnosť stretnúť sa s umením.

 

„V súvislosti s morálnym úpadkom súčasnej spoločnosti, prevahou konzumného spôsobu života a celkovou ľahostajnosťou k človeku sa chceme zamyslieť nad úlohou umenia a jeho možnosťou ovplyvniť charakter i duchovný rozmer človeka. Chceme upozorniť na spojitosť medzi stavom spoločnosti a postavením umenia v nej. Chceme vyzdvihnúť význam umenia pri rozvoji osobnosti, jeho kreatívny aj ekonomický potenciál,“ vysvetľuje Darina Kárová. 

 

 

 

Deň bez umenia je pilotnou iniciatívou verejnej diskusie Načo umenie?, ktorá bude prebiehať na internete na stránke

www.nacoumenie.sk

 

Stránka má umožniť prezentáciu rôznorodých názorov týkajúcich sa postavenia a významu umenia v čo najširších súvislostiach. Odpovie aj na to, akú úlohu v rozvoji umenia zohrávajú štáty, akú mecenáši, biznismeni či zberatelia, akú úlohu má jednotlivec či komunita. Provokatívna otázka „Načo umenie?“ má povzbudzovať k verejnej diskusii. Preto bude internetová stránka www.nacoumenie.sk slúžiť ako otvorený priestor pre názory nielen odborníkov a známych osobností umeleckej scény, podnikateľskej sféry, politiky, vedy, školstva, súdnictva a športu, ale aj pre širokú verejnosť, ktorá bude môcť pridávať na stránku svoje príspevky. Predstaví tiež zaujímavé materiály, ktoré sa zaoberajú významom a postavením umenia z rôznych hľadísk a v rôznych krajinách.

 

„Vedomie, že kultúra a umenie sú integrálnou súčasťou života človeka i spoločnosti, je u nás ojedinelé. Väčšina ľudí, vrátane politikov, ktorí o ňom rozhodujú, považuje umenie za zábavu a oddych, prípadne príjemnú voľnočasovú aktivitu. My chceme upriamiť pozornosť aj na iné úlohy a účinky umenia. Umenie má najmä prekvapovať, prinášať neobyčajné pohľady na obyčajné veci, znepokojovať aj šokovať, aby ľudia jeho prostredníctvom mysleli inak, objavovali nové významy, docenili rozmanitosť reality i ľudskej predstavivosti. Je dôležité uvedomiť si, že umenie prináša nielen estetické, ale aj etické a ekonomické hodnoty. To sú základné „éčka“ pre život,“ uzavrela Darina Kárová.

 

Do iniciatívy DEŇ BEZ UMENIA sa zapojili:

 

Art AIR Center, Dolný Kubín

Asociácia Divadelná Nitra

A4 – priestor súčasnej kultúry Bratislava

Akropola Kremnica

Bábkové divadlo na Rázcestí Banská Bystrica

Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Divadlo elledanse, Bratislava

Divadlo Jána Palárika v Trnave

Divadlo Pôtoň, Bátovce

Divadelný ústav – Štúdio 12

Dom umenia / Kunsthalle Bratislava

Filmový klub v Múzeu SNP, Banská Bystrica

Galéria Jána Koniarka v Trnave

Goetheho inštitút Bratislava

Kino Film Europe, Bratislava

Kinoklub Tatra Nitra

Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre

Krajské osvetové stredisko v Nitre

Mesto Nitra – Synagóga

Mestské divadlo – Divadlo z Pasáže, n.o., Banská Bystrica

Mestské divadlo Žilina

Nitrianska galéria

Opera Slovakia

OZ LUNETRDLO, Partizánska Ľupča

Poľský inštitút Bratislava

Slovenská národná galéria

Slovenské centrum dizajnu

Slovenské komorné divadlo Martin

Slovenské národné divadlo

Stanica Žilina – Záriečie

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre

Štátne divadlo Košice

 

 

Viac informácii o iniciatíve nájdete na

www.nacoumenie.sk

 

článok zaradený do: Aktuality

 

 

Fotogaléria: Portál Opera Slovakia sa pripojil k iniciatíve kultúrnych inštitúcii - Deň bez umenia

Táto fotogaléria je prázdna.

Diskusná téma: Portál Opera Slovakia sa pripojil k iniciatíve kultúrnych inštitúcii - Deň bez umenia

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

Kalendárium: August21. augusta 1896 sa narodila americká sopranistka

Queena MARIO.
---------------------------------------------

21. augusta 1836 sa v Teatro Nuovo v Neapole konala premiéra opery

Betly

talianskeho skladateľa

Gaetana Donizettiho

 

Slávnostný koncert k otvoreniu

95. sezóny Opery SND 2014/2015

Kinoprenos opery

 Počet návštev stránky: 680 769

 

Google Pagerank                  

priamy link na sledovanie prenosu:

Bayerische Staatsoper LIVE

Ankety

 

Hlasujte v niektorej z ankiet na

Opera Slovakia

a vyjadrite svoj názor.

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk