1. februára

18.08.2011 15:52

 

1. februára 1978 sa narodil operný spevák Filip Tůma - barytón a jeden z najpopulárnejších slovenských mladých operných spevákov.

 

 

Je prototypom moderného operného speváka 21. storočia a výrazne prispieva k popularizácii tohto žánru na Slovensku. Okrem operného spevu je aj absolventom herectva, čo predstavuje mimoriadnu pridanú hodnotu pri stvárňovaní jeho operných postáv. Od ukončenia štúdia na Hudobnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave stvárnil celý rad operných a operetných úloh na scéne Opery Slovenského národného divadla v Bratislave, Štátneho divadla v Košiciach, ale aj za hranicami Slovenska, v Moravskom divadle v Olomouci.

 

Okrem opery poznajú slovenskí diváci Filipa Tůmu aj ako herca Činohry Slovenského národného divadla, bratislavského divadla Aréna, ale aj z niekoľkých slovenských televíznych seriálov. V neposlednom rade je vyhľadávaným moderátorom a svoj hlas prepožičiava aj zahraničným hercom v dabingu televíznych filmov a seriálov.

 

Filip Tůma je výraznou osobnosťou súčasného slovenského operného, divadelného a televízneho sveta a skutočne všestranným umelcom. Absolútnou prioritou jeho kariéry je však jednoznačne OPERA.

 

 

1. februára 1893 sa v Turíne  (Taliansko) konala svetová premiéra opery Giacoma Pucciniho Manon Lescaut, ktorá ako prvá z doposiaľ napísaných troch opier zaznamenala úspech. Dirigoval Alessandro Pomè.

 

1. februára 1896 sa v Turíne (Taliansko) konala svetová premiéra opery Giacoma Pucciniho Bohéma, pod taktovkou Artura Toscaniniho, ktorý svetovú premiéru Pucciniho opery dirigoval po prvýkrát.

 

 

 

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk