10. septembra

18.08.2011 13:27

 

10. septembra 1964 sa v Bratislave sa narodil dirigent Peter Feranec.

 

 

 

Po absolutóriu Konzervatória v Bratislave pokračoval v roku 1986 v štúdiách na Medzinárodnom seminári a festivale Bélu Bartóka v Szombathely pod vedením prof. P. Eötvösa. V tom istom roku získal štipendium ruského ministerstva kultúry a študoval na Štátnom konzervatóriu v Petrohrade u prof. Marissa Jansonsa. V roku 1991 po ukončení postgraduálneho štúdia vo Viedni pod vedením prof. K. Österreichera sa stal dirigentom Opery Slovenského národného divadla v Bratislave. Ako 27-ročný sa dostal do finále medzinárodnej súťaže v Tokiu (1991) a Budapešti (1992) a zároveň získal zlatú medailu na Fóre mladých umelcov vo Viedni. Od roku 1993 uviedol ako hlavný dirigent viacero operných titulov vo Viedenskej komornej opere. V rokoch 1992-1993 dirigoval aj na viedenskom festivale v Schönbrunne a dirigoval Komorný orchester Viedeň. Vo februári 1995 debutoval v moskovskom Veľkom divadle s predstavením Figarovej svadby. Po následnom menovaní za šéfdirigenta Veľkého divadla tu naštudoval a uviedol celý rad opier. So Symfonickým orchestrom Veľkého divadla sa predstavil aj na dvoch turné v USA (1995 a 1997) a vystúpeniach v rámci Európy (Nemecko, Švajčiarsko, Francúzsko). S divadelným súborom hosťoval v Japonsku a opätovne sa predstavil v USA, ďalej v Nemecku, Taliansku, ako aj Spojených arabských emirátoch (1998). Úspešnou bola aj spolupráca so svetoznámou Jessye Norman na jej vokálnom recitáli v Prahe (2001). V septembri 2001 bol Peter Feranec menovaný za šéfdirigenta Opery Slovenského národného divadla v Bratislave. Od roku 1999 bol tiež prvým hosťujúcim dirigentom Petrohradskej filharmónie. Má za sebou spoluprácu s renomovanými orchestrami ako Mníchovskí filharmonici , Berlínsky symfonický orchester , viedenský Tonkünstler Orchester, WDR Orchester, Norimberskí symfonici, Gürzenich Orchestra Köln, Londýnski filharmonici , Moskovská filharmónia, Tokijský symfonický orchester, Orchestre National du Capitole v Toulouse, Orchestra sinfonica Siciliana v Palerme, Lisabonsky Gulbelkian orchester , Estónska filharmonia, Oslo filharmonia a iné. Realizoval celý rad vystúpení a naštudovaní v operných domoch v Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Frankfurte, Zürichu, Janove, Oslo, Lisabone, Prahe, Toulouse, Kodani, Rostocku a Buenos Aires. V roku 2005 debutoval v Kráľovskej opere v Štokholme, v opere v Ludwigshafene, v roku 2006 naštudoval dve premiéry v opernom dome v Zürichu, absolvoval mesačné koncertné turné v Japonsku s Národným divadlom v Prahe a debutoval s Mníchovskou filharmóniou. V roku 2007 debutoval v Bavorskej štátnej opere v Mníchove a Kráľovskej opere v Kodani. Od roku 2006 je šéfdirigentom Národnej opery v Ľubľane. Od septembra 2007 zastával Peter Feranec post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie. Umelec realizoval viacero CD-nahrávok pre firmy BMG, Melodia, OPUS a Simax a taktiež početné snímky pre rôzne európske a japonské rozhlasové spoločnosti. Vystupoval na mnohých renomovaných hudobných festivaloch.

 

 

10. septembra 1923 sa v Prahe narodil dirigent Boris Velat. V Prahe absolvoval na tamojšom konzervatóriu štúdium hry na klavír a flautu a zborové dirigovanie i orchestrálne dirigovanie v roku 1946. Svoj zriedkavo komplexný talent premenil v celoživotnú oddanosť divadlu. Začínal v roku 1946 ako korepetítor opery Štátneho divadla v Ostrave. V roku 1953 prišiel do Štátneho divadla v Košicich, kde popri Ladislavovi Holoubkovi patril k najvýznamnejším dirigentom, ktorí sa podieľali na umeleckom formovaní operného súboru a pôsobil tu nepretržite štyridsať sedem rokov.

 

Dirigentsky debutoval v libereckom divadle naštudovaním Smetanovej Hubičky a viacerými baletnými predstaveniami. V Košiciach sa uviedol baletom Bachčisarajská fontána a Dvořákovou Rusalkou. Na dlhé roky sa mu doménou stal balet. Z opernej literatúry boli Velatovmu dirigentskému majstrovstvu najbližšie diela G. Verdiho, predverdiovského belcanta, talianskeho verizmu, francúzskeho romantizmu, ale aj ruskej, nemeckej, českej či slovenskej opery.

 

V inscenáciách akcentoval dramatizmus, spevnosť a uvoľnenosť vokálnej frázy. Za určujúcu zložku operného diela pokladal sólistu. Aj preto patril k najkvalitnejším divadelným dirigentom u nás.

 

Stál pri zrode opernej časti Zámockých hier zvolenských, v roku 1979 so súborom opery Divadla Jozefa Gregora Tajovského uviedol Rigoletta. Skomponoval niekoľko scénických hudieb pre rôzne divadlá, písal články s opernou tematikou. Zomrel 8. augusta 2008 v Prahe.

 

 

10. septembra 1919 sa v Bratislave narodil dirigent prof.Ladislav Slovák, významná osobnosť slovenského dirigentského umenia. Bol šéfdirigentom Slovenskej filharmónie, šéf FOK v Prahe i ŠF v Košiciach. Dlhšie angažmán mal tiež v orchestri ABC v austrálskej Adelaide. Bol pedagógom na VŠMU a v r. 1977 mu bol za významnú umeleckú činnosť udelený titul "národný umelec". Zomrel 22. júla 1999.

 

10. septembra 1999 zomrel v Madride španielsky operný spevák, svetoznámy tenor Alfredo Kraus.

 

 

Narodil sa 24. septembra 1927 sa v Las Palmas.

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk