11. júna

18.08.2011 17:22

 

 

11. júna 1864 sa v Mníchove narodil nemecký hudobný skladateľ a dirigent, predstaviteľ neskorého romantizmu Richard Strauss, ktorý vytvoril významné symfonické básne a hudobné drámy.

 

Richard Strauss

 

Bol veľmi nadaný a jeho veľká kariéra sa začala už v mladom veku, kedy ako dvadsaťročný už mal premiéru v New Yorku. Dvadsaťjedenročný sa stal hudobným riaditeľom Dvornej kapely v Meiningene, o rok zasa v poprednom nemeckom opernom divadle v Mníchove a dvadsaťštyriročný bol kapelníkom Dvorného divadla vo Weimare. Dirigoval Berlínskych filharmonikov, po prvej svetovej vojne sa stal riaditeľom Dvornej opery vo Viedni. Richard Strauss dirigoval aj v opere Slovenského národného divadla v Bratislave a to konkrétne dvakrát. 9. januára 1929 dirigoval v HB SND svoju operu Elektra a 11. januára 1929 aj Gavaliera s ružou. Richard Strauss sa vtedy o umeleckom súbore SND vyjadril veľmi pochvalne. Už v mladom veku bol autorom devätnástich skladieb, ktoré mali úspech. Napísal diela ako napríklad symfonické básne Don Juan, Macbeth, Till Eulenspiegel, Smrť a vykúpenie. Z opernej tvorby treba spomenúť diela ako Salome, Elektra Gavalier s ružou, Ariadna na naxe. Richard Strauss prekvapil hlavne novými prvkami v harmónii a inštrumentácii. Zomrel v 8. septembra 1949 v Garmisch-Partenkirchen (Nemecko).

 

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk