12. apríla

18.08.2011 19:56

 

12. apríla 1975 sa v Žiari nad Hronom narodil slovenský operný spevák (bas) Jozef Benci.

 

 

 

Po ukončení štúdia spevu na bratislavskom Konzervatóriu pokračoval v roku 1997 v štúdiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Štúdium absolvoval v roku 2003 na VŠMU pod vedením svetovej osobnosti vokálneho umenia Sergeja Kopčáka.

V roku 1997 získal 3. cenu na Medzinárodnej speváckej súťaži Cavalera Carla Vendera v Bratislave, spojenú s možnosťou realizovať viaceré koncertné vystúpenia laureátov súťaže v Taliansku, a o dva roky neskôr obsadil 2. miesto na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. V auguste 2001 sa stal laureátom a nositeľom osobitnej ceny udeľovanej Nadáciou Darclée Medzinárodnej speváckej súťaže Haricleu Darcléeho v rumunskom meste Braila a následne v septembri 2001 zvíťazil na prestížnej Medzinárodnej speváckej súťaži Georgea Enescua v Bukurešti. Vo februári 2006 zvíťazil na Medzinárodnej súťaži spevákov do 32 rokov v Berlíne, vypisovanej Kammeroper Schloss Rheinsberg (Nemecko), a stvárnil postavu Zachariáša vo Verdiho Nabuccovi.

V sezóne 1998/99 bol hosťujúcim sólistom Komornej opery SND v Bratislave. Od roku 2002 účinkoval ako sólista Štátnej opery v Banskej Bystrici. Zaujal veľkými, najmä verdiovskými basovými postavami.

V januári 2004 debutoval v Opere SND v Bratislave vo Verdiho Nabuccovi ako Zachariáš a od januára 2007 sa stal jej sólistom – angažovali ho do ťažiskových basových úloh svetovej opernej tvorby: Colline v Pucciniho Bohéme, Vodník v Rusalke A. Dvořáka, vo Verdiho operách Zachariáš v Nabuccovi, Ferrando v Trubadúrovi, Veľký inkvizítor v opere Don Carlos a Toma v Maškarnom bále. V Donizettiho operách Nápoj lásky stvárnil postavu Dulcamaru,Sulpicea v Dcére pluku a Dona Alfonsa v Lucrezii Borgii. Zaujal ako Pimen a Boris Godunov v Musorgského diele Boris Godunov i Kecal v Smetanovej Predanej neveste, Sarastro v Čarovnej flaute W. A. Mozarta a pôsobivým výkonom ako Mefisto v opere Ch. Gounoda Faust .

Z domácich scén pohostinsky vystupuje na Banskobystrických hudobných dňoch a na medzinárodnom hudobnom festivale Zámocké hry zvolenské. V lete 2009 sa predstavil ako Vodník v inscenácii Rusalky v rámci 18. ročníka Medzinárodného hudobného festivalu v Českom Krumlove v amfiteátri s otáčavým hľadiskom.

V roku 2011 s úspechom účinkoval na koncertnom predvedení Smetanovej Predanej nevesty v Barbican Hall v Londýne v úlohe Kecala s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou českého dirigenta Jiřího Bělohlávka. Z tohto predvedenia vydavateľstvo Harmonia Mundi pripravilo CD nahrávku. S dirigentom J. Bělohlávkom realizoval vo februári 2012 aj rozhlasovú nahrávku opery A. Dvořáka Jakobín v úlohe Purkrabího pre londýnsky BBC. .

Jozef Benci sa venuje intenzívne aj koncertnej činnosti – komornej i oratoriálnej. Účinkoval koncertne doma i na pódiách v Českej republike, Luxembursku, Francúzsku, Rumunsku, Taliansku, Rakúsku, Poľsku, Nemecku a inde . .

V novembri 2011 sa mimoriadne úspešne prezentoval na Bratislavských hudobných slávnostiach na spoločnom vokálnom recitáli so svetovou koloratúrnou hviezdou - sopranistkou Editou Gruberovou s ktorou v rámci tohto festivalu účinkoval i na koncertnom predvedení Donizettiho opery Lucrezia Borgia. V nej sa predstavil aj na budapeštianskom uvedení. S dirigentskou legendou Nellom Santim naštudoval basový part slávneho Verdiho Requiem zaradené na program Opery SND na Veľkú noc 2012.

 

 

12. apríla 1903 sa v Skalici narodil spevák František Krištof Veselý.

 

 

V roku 1931 podpísal zmluvu so Slovenský národným divadlom do operetného súboru. Tu okrem spievania aj režíroval operety. Popri vystupovaní v maďarskom alebo slovenskom divadle hosťoval aj v českých divadlách. Svoju prvú filmovú rolu stvárnil v roku 1936 v komédií Uličnice. Okrem hrania v tomto filme aj spieval. V tomto istom roku nahral aj svoju prvú platňu u firmy Ultraphon. V archíve Slovenského rozhlasu je viac ako dvestopäťdesiat jeho piesní.

V období prvej slovenskej republiky naspieval aj niekoľko platní pre nemecké firmy Telefunken a Polydor. Po 2. svetovej vojne bol zatknutý a nejaký čas pracoval v pracovnom tábore v Novákoch.

Bol spoluzakladateľom divadla Nová scéna v Bratislave, ktoré otvorili 30. 11. 1946 premiérou Shakespearovej komédie Skrotenie zlej ženy v réžii Drahoša Želenského. Viedol tu súbor hudobnej komédie. V divadle Nová scéna pôsobil medzi rokmi 1946 - 1964. Napísal vlastnú knihu spomienok s názvom S úsmevom a veselo, táto kniha doteraz nevyšla. Zomrel 13. marca 1977 v Bratislave.

 

 

 

12. apríla 1930 sa v Rybanoch (okres Bánovce) narodil slovenský operný spevák (bas) Stanislav Beňačka. Po maturite (od 1950) začínal ako spevák zboru SĽUKu. V okoch 1951-1957 študoval spev na VŠMU u pána Jána Strelca (1893-1975), ktorý sa podieľal na vzniku a rozvoji Hudobnej fakulty VŠMU ako jej prvý rektor a u pani Anny Korinskej. Od roku 1957 - 1991 bol angažovaný v Opere SND kde spieval napr. Beneša v Daliborovi, kráľa v Peléasovi a Mélisande, Lodovica v Otellovi a iné. Nahral aj ľudové piesne v rozhlase.

 

 

12. apríla 1933 sa v Barcelone narodila svetová operná speváčka Montserrat Caballé.

 

 

Speváčka sa preslávila nielen interpretáciou diel Belliniho a Donizettiho, ale aj naspievaním známeho hitu, duetu Barcelona s dnes už zosnulým spevákom skupiny Queen Freddym Mercurym. Jej kariéra sa naplno rozbehla od záskoku v Carnegie Hall (New York) v roku 1965 v titulnej role Donizettiho opery Lucrezia Borgia. Svojim výkonom si vyslúžila "standing ovation", ktoré trvalo 25 minút.

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk