16. januára

18.08.2011 15:27

 

16. januára 1957 v New Yorku zomrel výnimočný taliansky dirigent Arturo Toscanini.

 

 

Svoju kariéru začal ako hráč orchestra. Jeho dirigentský debut bol s operou Aida v Riu de Janeiru v roku 1886. Dirigoval mnohé svetové premiéry opernej literatúry ako napr. Turandot, kde je známe, že premiéru tejto opery ukončil na mieste, kde Puccini zomrel a kde sa končil Pucciniho rukopis. Svetovú premiéru opery Turandot z úcty k Puccinimu nedodirigoval. Pôsobil v najlepších operných domoch sveta. V roku 1936 založil NBC Symphony Orchestra (Symfonický orchester newyorského rozhlasu) a urobil z neho jeden z najslávnejších orchestrov sveta. Toscanini mal k skladateľom veľký rešpekt a precízne dodržiaval ich zápis.
V poslednom období svojho života dirigoval všetko z pamäti. Dôvodom bol jeho slabnúci zrak V roku 1954 v jeho v 87 rokoch ho pri koncerte zradila pamäť a vtedy sa stiahol z aktívneho koncertného života. Arturo Toscanini sa narodil 25. marca 1867 v Parme.

 

 

 

 

 

16. januára 1728 sa v Bari narodil Niccolò Piccinni, taliansky operný skladateľ, predstaviteľ neapolskej opernej školy.

 

 

Aj keď sa v jeho diele prejavuje vplyv francúzskej a nemeckej opernej tvorby, patrí k typickým predstaviteľom neapolskej opernej školy. Piccini obohatil taliansku komickú operu o lyrický citový výraz. Jeho opera ,,Dobrá dcérka,, položila základ takzvanej plačlivej komédie. Namiesto typicky neapolskej drsnej komiky zvolil Piccini pre svoje komické opery sentimentálne námety z meštianskeho prostredia. Picciniho dielo si veľmi vážil W. A. Mozart. Zomrel 7. mája 1800 v Passy.

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk