17. augusta

18.08.2011 09:26

17. augusta 1838 zomrel benátsky operný libretista a básnik Lorenzo Da Ponte.

 

 

Je autorom libreta 28. opier u 11. skladateľov, vrátane troch Mozartových najväčších opier a to: Don Giovanni , Figarova svadba a Così fan tutte.

 

 

17.augusta 2008 vo veku 87 rokov zomrel František Zvarík, dlhoročný člen Slovenského národného divadla (SND), ktorý za šesťdesiat rokov svojej kariéry stvárnil takmer 200 postáv.

 

 

František Zvarík sa narodil 17. júla 1921 vo Vrútkach. Takmer šesťdesiat rokov bol verný národným divadelným doskám. Členom SND bol od roku 1940 do roku 1997 - najskôr ako činoherec, v rokoch 1945 až 1956 ako sólista Opery SND. Vytvoril takmer 200 postáv - činoherných i operných, účinkoval vo filmoch, v televíznych aj v rozhlasových programoch. V roku 1949 stvárnil prvého Štelinu v slávnej Suchoňovej opere Krútňava.
K jeho profilovým postavám patrí i titulná úloha v Borisovi Godunovi (1977), milovníci legendárneho muzikálu Na skle maľované si ho pamätajú ako Žandára Rozvážneho. Naposledy stál na javisku 2. júna 2007 v Sále činohry v novej budove SND v ...inscenácii Tančiareň. "Múzy ma nezbedne pokúšali a zvádzali raz na jednu, raz na druhú cestu. Ich zvodom, ako sa aj neskôr ukázalo, som nevedel odolať," povedal pri príležitosti svojho jubilea 80. narodenín František Zvarík.

 

 

17.augusta 1901 zomrel Edmond Audran, francúzsky operetný skladateľ. Študoval v Paríži na Škole sakrálnej (bohoslužobný) hudby a ako 17 ročný vyhral cenu za Kompozíciu. V roku 1861 sa presťahoval s rodičmi do Marseille, kde sa stal organistom a dirigentom zboru v Kostole sv. Jozefa. Komponovať začal najprv sakrálnu hudbu, ale začiatkom 60. rokov začal skúšať komponovať aj dramatické diela pre miestne divadlo. Priateľ Henri Chivot ho nahovoril na skomponovanie hudby k jeho libretu Le Grand Mogol. Táto opereta bola s úspechom uvedená v marseillskom divadle Théatre Gymnase v roku 1867. Úspech ho povzbudil a neskôr si  vydobil slávu v Paríži a aj v zahraničí svojimi operetami Les Noces d'Olivette, La Mascotte a Miss Helyet. Najväčší úspech dosiahol až ku koncu svojho života operetou La Poupée (Bábika) v Théathe de la Gaité v Paríži. (* 12.4.1842)

 

17.augusta 1898 zomrel Carl Zeller, celým menom Carl Adam Johann Nepomuk Zeller, rakúsky operetný skladateľ. V roku 1853 nastúpil na gymnázium vo Viedni kde hral aj v Burgkapele a začal komponovať piesne. Po maturite študoval na Viedenskej univerzite právo. Zamestnal sa na Ministerstve kultúry a školstva, kde bol od roku 1873 vedúcim odboru pre umenie. Jeho prvými divadelnými dielami boli komické opery Joconde a Die Fornarina, nepriniesli mu však úspech. Jeho prvá opereta Carbonari mala premiéru v roku 1880. Skutočný úspech však dosiahol až operetou Vtáčnik. Zaradil sa medzi najúspešnejších viedenských operetných skladateľov 19.storočia. Slušný úspech dosiahol tiež operetou Banský majster. (* 19.6.1842)

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk