17. júla

18.08.2011 18:19

 

17. júla 2012 zomrela v Bratislave slovenská operná speváčka Yvetta Tannenbergerová.

 

 

 

 

Štúdium operného spevu absolvovala na konzervatóriu v Bratislave u Prof. Zlatici Livorovej. Vokálne sa ďalej zdokonaľovala na kurzoch u Kerstin Meyerovej a Ileany Cotrubasovej. V roku 1989 nastúpila ako štipendistka do operného štúdia berlínskej Štátnej opery a o rok neskôr sa stala členkou obdobnej zložky súboru viedenskej Štátnej opery. Tu sa o krátky čas stala riadnou sólistkou domu a mala možnosť spolupracovať so svetoznámymi osobnosťami Placidom Domingom, Seijim Ozawom, Mirellou Freniovou a ďal. Od roku 1993 pôsobila Yvetta Tannenbergerová ako slobodná umelkyňa. Stávala sa postupne stálym hosťom Národného divadla v Brne, Národného divadla v Prahe, často hosťovala v pražskej Štátnej opere a od roku 2000 ju pravidelne prizývali ku spolupráci Bergische Philharmonie v Nemecku. Z významnejších operných kreácií spomeňme hlavnú úlohu v Rossiniho opere La Scala di Seta na festivale Tibora Vargu vo Švajčiarsku, Janáčkovu Líšku Bystroušku v Lisabone, Verdiho Janu z Arcu pod taktovkou kanadského dirigenta Tyrona Patersona či Verdiho Violettu z Traviaty, za ktorú bola v Čechách nominovaná na Cenu Thálie 2001. Slovenskí diváci ju mali možnosť uzrieť aj na scéne opery SND. V jej repertoári boli postavy ako Mozartova Donna Anna (Národné divadlo v Prahe), Halévyho Rachel zo Židovky (Ostrava), Janáčkova Líška Bystrouška (Atény) a Jenufa (Ostrava)... Narodila sa 8. decembra 1968 v Bratislave.

 

17. júla 1921 sa vo Vrútkach narodil slovenský operný spevák František Zvarík, dlhoročný člen Slovenského národného divadla (SND), ktorý za šesťdesiat rokov svojej kariéry stvárnil takmer 200 postáv.

 

 

Takmer šesťdesiat rokov bol verný národným divadelným doskám. Členom SND bol od roku 1940 do roku 1997 - najskôr ako činoherec, v rokoch 1945 až 1956 ako sólista Opery SND. Vytvoril takmer 200 postáv - činoherných i operných, účinkoval vo filmoch, v televíznych aj v rozhlasových programoch. V roku 1949 stvárnil prvého Štelinu v slávnej Suchoňovej opere Krútňava.
K jeho profilovým postavám patrí i titulná úloha v Borisovi Godunovi (1977), milovníci legendárneho muzikálu Na skle maľované si ho pamätajú ako Žandára Rozvážneho. Naposledy stál na javisku 2. júna 2007 v Sále činohry v novej budove SND v ...inscenácii Tančiareň. "Múzy ma nezbedne pokúšali a zvádzali raz na jednu, raz na druhú cestu. Ich zvodom, ako sa aj neskôr ukázalo, som nevedel odolať," povedal pri príležitosti svojho jubilea 80. narodenín František Zvarík. Zomrel 17. augusta 2008 v Bratislave.

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk