18. júna

18.08.2011 17:15

 

18. júna 1943 sa v Budapešti narodila maďarská sopranistka Eva Marton, ktorá patrí medzi popredné svetové osobnosti. Vyštudovala na Akadémii Franza Liszta v Budapešti a aj jej operný debut je spojený s týmto mestom a jeho Štátnou operou.

 

 

 

Na európskych javiskách sa predstavila najskôr ako Grófka v Mozartovej Figarovej svadbe v opere vo Frankfurte, kde ju pozval Christoph von Dohnányi. Vzápäti spievala Matildu v Rossiniho opere William Tell na významnom festivale Maggio Musicale Fiorentino v Taliansku pod taktovkou Riccarda Mutiho. Vo viedenskej Štátnej opere debutovala v roku 1973 ako výnimočná Tosca a krátko na to zaujala ako Tatiana v novej produkcii opery Eugen Onegin. Nasledovali pozvania do Metropolitnej opery v New Yorku a na ďalšie svetové scény. V období rokov 1981-1986 bola trikrát vyhlásená žurnálom New York Times ako „najlepšia umelkyňa roka“. Hamburg, San Francisco, Chicago, La Scala (debutovala v roku 1978), Festival v Bayreuthe, Mníchov - to je len niekoľko zastávok v bohatej opernej kariére umelkyne. Na festivale v Salzburgu zažiarila niekoľkokrát, napríklad ako Leonora v opere Fidelio (1982 a 1983 pod taktovkou Lorina Maazela), ako Elektra (1989) pod taktovkou Claudia Abbada. Do repertoáru Evy Marton patria aj také náročné úlohy ako Salome alebo postavy vo Wagnerovych operách. Preslávila sa aj ako Turandot v rovnomennej Pucciniho opere. Po prvý raz spievala túto úlohu v Štátnej opere vo Viedni v roku 1983 a odvtedy ju označovali jednoducho ako najlepšia „Turandot dnešných dní“. Túto postavu spievala vyše 200-krát na najprestížnejších operných scénach ako Metropolitná opera v New Yorku, La Scala, vo veronskej Aréne, San Franciscu, Chicagu, Barcelone, Houstone, Washingtone... Niekoľko televíznych staníc zaznamenalo túto operu v jej interpretácií vrátane pamätnej produkcie v Metropolitnej opere v réžii Franca Zeffirelliho.
Na svojom konte má Eva Marton mnoho nahrávok kompletných operných diel, či sólo recitálov aj pod taktovkou takých dirigentských osobností ako Zubin Mehta, či Bernard Haittink. Vo svojej rodnej vlasti nahrala s popstar Miklósom Vargom pieseň „Európa“, ktorá bola hymnou Majstrovstiev Európy v atletike v Budapešti v roku 1998.
Eva Marton zaspievala aj na otváracom Galakoncerte opery SND v Bratislave 12. septembra 2010.

 

 

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk