2. júla

18.08.2011 18:34

 

2. júla 1983 zomrel v Bratislave slovenský hudobný skladateľ a dirigent Bartolomej Urbanec.

 

 

Študoval skladbu (E. Suchoň, A. Moyzes) a dirigovanie (K. Schimpl) na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, v roku 1947 študoval dirigovanie v Prahe u Václava Talicha. Pôsobil ako dirigent v SĽUK-u, v rozhlase a v Lúčnici. Spočiatku sa venoval tvorbe pre folklórne súbory, ťažisko jeho tvorby bolo v symfonickej a hudobno-dramatickej oblasti. Opera SND uviedla jeho opery Pani úsvitu (libreto Július Gyermek podľa hry A. Casonu, 1976) a Tanec nad plačom (libreto Július Gyermek podľa rovnomennej hry Petra Zvona, 1979). Opera Majster Pavol na libreto Jely Krčméry a Alexandry Braxatorisovej mala premiéru v Banskej Bystrici (1980). Komponoval hudbu aj ku krátkym a stredometrážnym hraným filmom. Narodil sa 12. novembra 1918 sa v Krompachoch.

https://www.hc.sk/hudba/osobnost-detail/1033-bartolomej-urbanec

 

 

2. júla 2007 zomrela americká sopranistka Beverly Sills, ktorej vrchol jej kariery bol v obdobi od roku 1950 - 1970.

 


Spievala repertoár Händla, Mozarta, Pucciniho , Masseneta , Wagnera , Verdiho... bola známa ako koloratúrna sopranistka. Značná časť jej repertoáru je spojená s operami Donizettiho, (Donizettiho Lucia di Lammermoor , titulnú rolu Máriou v Donizettiho La figlia del regiment....) Rosina v Rossiniho Barbier zo Sevilly a Violetta vo Verdiho Traviate .
 

Po ukončení speváckej kariery v roku 1980, sa stala generálnou manažérkou New York City Opera. Z Metropolitnej opery odišla v roku 2005. Beverl Sills sa venovala aj charitatívnej činnosti.
 

Beverly Sills nahrala množstvo nahrávok, získala veľké množstvo ocenení, stala sa vzorom a legendou. Operní odborníci a znalci hudby ju považujú za vzor typickej koloratúrnej sopranistky. Narodila sa 25. mája 1929.

 

 

2. júla 1933 sa v Bratislave narodila Helena Jurasovová, pedagogička a choreografka.

 

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk