2. júna

18.08.2011 17:31

 

2. júna 1931 sa v Trnave narodila slovenská sopranistka, národná umelkyňa Elena Kittnarová.

 


Spev študovala na Konzervatóriu v Bratislave. Po skončení pôsobila najprv ako sólistka Spevohry Novej scény, kde počas štrnástich sezón vytvorila celý rad postáv v klasických operetách i muzikáloch. Roku 1966 sa stala sólistkou Opery SND. Hneď počas prvej sezóny vytvorila s veľkým úspechom postavu Abigail vo Verdiho Nabuccovi. Jedným z vrcholov jej vokálneho i hereckého umenia sa stala Emília Marty v Janáčkovej opere Vec Makropulos, ako aj titulné postavy v operách Richarda Straussa Salome a Elektra. Zomrela 12. februára 2012 v Bratislave.

 

Kontinuity IV.: Elena - Elina - Elektra

Zomrela Elena Kittnarová

Elena Kittnarová - Heroina opernej scény

 

 

 

2. júna 1932 sa v Topoľčanoch narodil muzikológ Doc. PhDr. Ladislav Mokrý CSc..

 

 

Bol riaditeľom Slovenskej filharmónie i Slovkoncertu. Spoluzakladateľ festivalového výboru Bratislavských hudobných slávností (BHS). Učil na Vysokej škole múzických umení a bol popredným predstaviteľom Medzinárodnej hudobnej rady UNESCO. Autor odborných štúdií, spoluautor Dejín slovenskej hudby. Zomrel 19. septembra 2000 v Bratislave.

 

2. júna 2004 zomrel bulharský operný spevák Nikolaj Giaurov. Narodil sa 13. septembra 1929.

 

2. júna 1963 sa konala svetová premiére operety Gejzu Dusíka Karneval na Rio Grande v Opere Štátneho divadla Košice v réžii Kornela Hájeka. Libreto k tejto operete napísal Pavol Braxatoris.

 

2. júna 1771 mala vo Viedni svetovú premiéru opera skladateľa klasicizmu Antónia Salieriho: Armida. Je to opera v troch dejstvách, na libreto Marca Coltelliniho. Dej je založený na vzťahu medzi Armidou a Crusaderom Rinaldom. Jej kompozícia bola ovplyvnená estetikou Christopha Willibalda Glucka , ktorý sa pokúsil o reformu opery seria zrovnocenením drámy s hudbou.( Podstatou Gluckovej reformy teda bolo, aby hudba podfarbujúca dej sa podriadila textu, ktorý je určujúci.)

 

 

 

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk