2. marca

18.08.2011 17:03

 

2. marca 1955 sa v Trenčíne narodil dirigent Oliver Dohnányi.

 

 

Študoval v Bratislave na Konzervatóriu husle, dirigovanie a skladbu, pokračoval na pražskej Akadémii múzických umení u prof. Václava Neumanna a Aloisa Klímu, ďalej na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Wien u Prof.Otmara Suitnera a majstrovské kurzy u renomovaných dirigentov Igora Markevitcha a Franca Ferraru. Absolvent pražskej Akadémie múzických umení a Vysokej hudobnej školy vo Viedni sa vo svojom odbore ďalej vzdelával na majstrovských kurzoch u Franca Ferraru, Arvida Jansonsa a Igora Markevicha. V talianskej Siene získal cenu Premio Respighi a bol finalistom niekoľkých významných dirigentských súťaží (napr. Medzinárodnej dirigentskej súťaže Maďarskej televízie a Talichovej súťaže v rámci festivalu Pražská jar).

 

 

2. marca 1959 sa v Trnave narodil slovenský operný spevák Ivan Ožvát.

 

 

Ivan Ožvát: Umenie má pohladiť dušu človeka

 

 

 

2. marca 1940 sa v Trnave narodil prof.Juraj Beneš, slovenský skladateľ, pedagóg, bývalý prodekan Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU v Bratislave, dvojnásobný držiteľ Ceny Jána Levoslava Bellu a Ceny ministra kultúry SR. Zomrel 11. septembra 2004 v Bratislave.

 

 

 

2. marca 1824 sa v Litomyšli narodil český hudobný skladateľ, tvorca českej národnej hudby Bedřich Smetana.

 

 

Zomrel 12. mája 1884 v Prahe.

 

 

 

2. marca 1963 sa v Opere SND konala slovenská premiéra opery Bohuslava Martinů Ženba. Dirigoval Viktor Málek, v réžii Júliusa Gyermeka.

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk