21. januára

18.08.2011 15:22

 

21. januára 1941 sa v Madride narodil svetoznámy operný spevák a dirigent José Plácido Domingo Embil, známy hlavne ako Plácido Domingo.

 

 

Spolu s José Carrerasom a Lucianom Pavarottim je zaraďovaný medzi troch, prípadne medzi štyroch (spolu s Petrom Dvorským) najlepších tenoristov sveta.


 www.placidodomingo.com  

 

 

21. januára 1904 sa v Divadle na Veveří v Brne konala svetová premiéra v poradí tretej opery Leoša Janáčka Její pastorkyňa (Jenůfa), ktorú neskôr upravil skladateľ, dirigent a šéf opery Národního divadla v Prahe Karel Kovařovic (1916). Libreto opery napísal skladateľ podľa drámy Gabriely Preisovej.

 

 

21. januára 1948 sa v Benátkách narodil taliansky hudobný skladateľ a pedagóg Ermanno Wolf-Ferrari.

 

 

Študoval v Mníchove a niekoľko rokov žil aj v Zürichu. Je známy predovšetkým svojimi komickými operami ako Zuzankino tajomstvo (1909) a taktiež zhudobnil niekoľko Goldoniho divadelných hier. Zomrel 12. januára 1876 v Benátkách.

 

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk