21. júna

18.08.2011 17:12

 

21. júna 1968 sa v Bratislave narodila popredná slovenská sopranistka Ľubica VARGICOVÁ.

 

Ľubica Vargicová

Foto: Martin Črep

 


Ľubica Vargicová partí medzi najvýznamnejšie sopranistky Opery SND. Študovala na Konzervatóriu a na VŠMU v Bratislave u prof. Vlasty Hudecovej. Už počas štúdia na vysokej škole hosťovala v SND ako Kráľovná noci v Čarovnej flaute, Olympia v Hoffmannových poviedkach a Violeta v Traviate.

Neskôr, už ako členka súboru, sa s veľkým úspechom predstavila v ďalších koloratúrnych úlohách – ako Lucia v Lucii di Lammermoor, Amina v Belliniho Námesačnej či Ofélia v Thomasovom Hamletovi. Jej medzinárodnú kariéru odštartovala na Salzburgerfestspiele postava Olympie v Offenbachových Hoffmannových poviedkach v roku 2003. Krátko na to sa predstavila vo Viedenskej štátnej opere v titulnej postave Belliniho La Somnambulla a v Metropolitnej opere v New Yorku v postave Kráľovnej noci v Mozartovej Čarovnej flaute, kde zožala mimoriadne veľký úspech.

Ľubica Vargicová sa pravidelne objavuje na najvýznamnejších „štáciách“ operného neba ako Bavorská štátna opera Mníchov, Zurich, Bern, Praha, Budapešť, Berlín, Lima atď... Vo Viedni spievala s veľkým úspechom Gildu vo Verdiho Rigolettovi, v Hamburgu Violetu v Traviate a v Madride Olympiu v už spomínaných Hoffmannových poviedkach. Okrem javiska veľmi často vystupuje aj na koncertných pódiach, a to v Carnegie Hall, a v najvýznamnejších koncertných sieňach Japonska, Nemecka, Čiech, Slovenska atď...

V posledných sezónach sa na domovskej scéne ukázala s veľkým úspechom v titulnej postave Donizettiho Dcére pluku, v ktorej sa predstavila aj na javisku Hamburskej štátnej opery a najmä ako nezabudnuteľná Zerbinetta v Straussovej opere Ariadna na Naxe. Svoju kvalitu potvrdila aj v opere Čarovná flauta ako kráľovná noci, ako aj Elvíra v Belliniho opere Puritáni na scéne Opery SND. Svedectvom jej speváckeho majstrovstva je profilové CD, ktoré vydala firma Opus.

 

 

 

 

21. jún je Svetový deň hudby

Svetový deň hudby bol iniciovaný vo Francúzsku v roku 1981 Jackom Langom, vtedajším francúzskym ministrom kultúry a prvýkrát sa oslavoval v Anglicku v roku 1982. Slúži na propagáciu hudobného umenia, oslavuje živú hudbu, ktorá zvýrazňuje rôznorodosť hudobných štýlov. Pri tejto príležitosti sú organizované v mestách koncerty, ktoré sú voľne prístupné.

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk