23. januára

18.08.2011 15:20

 

23. januára 1954 sa v Nitre narodil slovenský operný spevák a pedagóg Peter Mikuláš (bas).

 

 

 

Peter Mikuláš je absolvent Vysokej školy múzických umení v Bratislave, sólista Opery Slovenského národného divadla od roku 1978 a pedagóg na VŠMU v Bratislave. Roku 1977 zvíťazil na prestížnej Dvořákovej súťaži v Karlových Varoch, ceny získal na súťažiach v Moskve (1982) a Helsinkách (1984). Od počiatku svojej umeleckej dráhy sa vyznačuje nielen krásou a farebnosťou hlasového fondu, ale tiež muzikalitou, štýlovou všestrannosťou a sugestívnosťou javiskového výrazu vo vážnych úlohách (ako je Fiesco v Simonovi Boccanegrovi, kráľ Filip v Donovi Carlosovi, diabol Mefistofeles v Gounodovom Faustovi i Boitovom Mefistofelovi, Suchoňov Svätopluk či Bergov Wozzeck) i v komických kreáciách (Leporello v Donovi Giovannim, Dulcamara v Nápoji lásky, Don Magnifico v Rossiniho Popoluške, Kecal v Predanej neveste či Verdiho Falstaff). Popri pôsobení v SND pravidelne účinkuje na prvoradých operných scénach a koncertných pódiách v zahraničí (okrem iného v Prahe, Viedni, Salzburgu, Berlíne, Ríme, Madride, Lisabone a Tokiu). Jeho koncertný repertoár, ktorý sa šírkou vyrovná javiskovému, zahŕňa diela klasikov (Bach, Beethoven, Verdi, Dvořák, Brahms), ale i množstvo hudby 20. storočia, medzi iným rad skladieb slovenských skladateľov. Z jeho posledných postáv, ktoré naštudoval v Opere SND treba spomenúť Ferranda vo Verdiho Trubadúrovi a Gremina v Eugenovi Oneginovi v réžii Petra Konwitschného. V roku 2008 stvárnil titulnú postavu v Musorgského Borisovi Godunovovi na našej scéne v originálnej verzii. Po náročnej postave Borisa Godunova nasledovali Sarastro v Mozartovej Čarovnej flaute, ako aj Kráľ Heinrich vo Wagnerovej opere Lohengrin (Opera SND). Interpretáciou tejto postavy si Peter Mikuláš vyslúžil napr. 1. miesto v Ankete opernej kritiky 2012/2013, ktorú usporiadal náš portál Opera Slovakia, ako aj cenu Literárneho fondu.

 

Meno Petra Mikuláša sa uvádza na plagátoch krajín takmer po celom svete (Amsterdam, Atény, Barcelona, Berlín, Birmingham, Brussel, Dallas, Drážďany, Frankfurt, Hamburg, Kodaň, Linz, Liverpool, Londýn, Madrid, Milano, New York – MET, Paríž, Praha, Rím, Salzburg, Stuttgart, Viedeň...). Spolupracoval s tými najlepšími orchestrami ako sú napr. BBC Symphony Orchestra, Wiener Philharmoniker, Orchestre de Paris, Orchestre Philharmonique de Radio France, Royal Liverpool Philharmonie Orchestra, Royal Concertgebow Orchestra, Bruckner Orchester Linz, Bamberger Symphoniker, Birmingham Royal Orchestra, Orchestra MAV, Česká filharmónia, Slovenská filharmónia, Dresdner Philharmonie, Gewandhausorchester Leipzig, ORF-Symphonie-Orchester, Orchestra Sinfonica dell´Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Orchestra Sinfonica di Torino della RAI, BRTN Philharmonic Orchestra Brussels, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Symfonický orchester hl.mesta Prahy FOK, Janáčkova filharmónia Brno a ďalšie. Jeho bohatý koncertný aj operný repertoár zahŕňa skladby od baroka až po súčasnú hudbu.

 

V sezóne 2006 / 07 bol riaditeľom Opery SND a podieľal sa na zložitých organizačných prípravách pôsobenia Opery SND v nových priestoroch. S jeho menom sa spája slávnostné otváranie Novej budovy SND 14. apríla 2006.

 

Literárny fond ocenil umelcov, medzi nimi Jaroslava Blaha a Petra Mikuláša

Peter Mikuláš: Teátro je pravda o nás...

Minister kultúry Marek Maďarič udelil Ceny ministra kultúry za rok 2013

 

 

23 januára 2000 zomrela v Bratislave operná speváčka Dita Gabajová (rod. Kölcseyová).

 

 

 

Po absolvovaní Hudobnej a dramatickej akadémie u prof. Josefa Egema spievala pohostinsky v Slovenskom národnom divadle, sólistkou opery bola v rokoch 1939 – 1970. Debutovala postavou Barbary v Straussovej operete Noc v Benátkach, jej prvou opernou postavou bola Oľga v Čajkovského Eugenovi Oneginovi, ktorú potom stvárňovala vo viacerých naštudovaniach. Popri menších postavách sa uplatňovala aj v náročnejších úlohách, umelecky najbohatšou etapou Gabajovej boli roky 1945 – 1955, kedy bola vedúcim mezzospránom našej prvej scény. Mala príjemný, dobre a plne znejúci melodický hlas, ktorý tvoril dokonalú súhru s jej hereckým prežívaním. Z opernej tvorby G. Verdiho mala na repertoári Maddalenu v Rigolettovi, Floru v Traviate, Amneris v Aide, jednou z jej najúspešnejších úloh bola princezná Eboli v Donovi Carlosovi. Spievala Dvořákovu Káču, Pani Pageovú v Nicolaiových Veselých ženách windsorských, Niklausa v Offenbachových Hoffmannových poviedkach, temperamentnú Bizetovu Carmen, Grófku i Polinu v Čajkovského Pikovej dáme, Marínu Mníškovú i Krčmárku v Musorgského Borisovi Godunovovi, Končakovnu v Borodinovom Kniežati Igorovi. Najobľúbenejšou postavou umelkyne bola Dulcinea v Massenetovom Donovi Quijotovi po boku Arnolda Flögla a Františka Zvaríka. Vytvárala mnohé postavy v slovenskej pôvodnej opernej tvorbe: Katka v Svitaní a Cigánka v Túžbe v Holoubkových operách, bola prvou Zalčíčkou v Suchoňovej Krútňave, Palugyaovou v Jurovi Jánošíkovi a Bočkovovou vo Vzkriesení Jána Cikkera, spievala Karolínu v Andrašovanom Geľovi Sebechlebskom. Pečať svojej umeleckej osobnosti dala charakterovým úlohám Kataríne v Pauerovej Zuzane Vojířovej, Háte i Ľudmile v Smetanovej Predanej neveste, Starenke Buryjovke a Richtárke v Janáčkovej Jej pastorkyni, Kosovej v Chrennikovej Búrke, Chivriji v Soročinskom jarmoku, či Starej žene v Gréckych pašiách Bohuslava Martinů.

 

Gabajová vystupovala aj na koncertnom pódiu, v bratislavskom rozhlase nahrala mnohé operné árie. Prekladala libretá opier z českého jazyka (Janáčkovu Líšku Bystroušku, Pauerovu Zuzanu Vojířovú) a piesne nemeckých a anglických skladateľov. Po skončení aktívnej umeleckej činnosti sa venovala záslužnej pedagogickej práci na žilinskom Konzervatóriu. Bola manželkou spisovateľa Ferdinanda Gabaja. Narodila sa 23. júna 1914 sa v Orlove, okr. Stará Ľubovňa.

 

 

23. januára 2009 zomrel v Bratislave spevák, barytonista Jozef Kuchár.

 

 

 

 

Pôsobil v košickej opere, v bratislavskej opere, v českých činoherných divadlách a v rokoch 1955-1991 bol sólistom spevohry na Novej scéne v Bratislave. Uplatnil sa v klasických operetách, muzikáloch i hudobných komédiách: Poľská krv, Cigánsky barón, My Fair Lady, Loď komediantov a i. Interpret populárnych piesní a piesní z operiet v slovenskom rozhlase. Narodil sa 15. septembra 1928 v Bernolákove.

 

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk