29. júla

18.08.2011 18:07

 

29. júla 1911 sa v Banskej Bystrici narodil slovenský hudobný skladateľ, pedagóg a národný umelec Ján Cikker.

 

 

J. Cikker je jeden z popredných predstaviteľov slovenskej hudobnej moderny. Významne zasiahol do vývoja hudobnej drámy 20. stor., v opernej tvorbe sa zaoberal najmä skrytými stránkami ľudského života a psychiky.
V rokoch 1930-36 študoval na Štátnom konzervatóriu v Prahe (skladbu, dirigovanie a organ u J.Křičku, P.Dědečka, B.A.Wiedermanna, v majstrovskej kompozičnej triede V.Nováka) a súbežne na KU hudobnú vedu, 1936 až 37 na viedenskej Hudobnej akadémii u F.Weingartnera. V rokoch 1938-51 bol profesorom hudobnej teórie na konzervatóriu v Bratislave, v rokoch 1945-48 pôsobil ako dramaturg opery SND, od 1951 ako profesor hudobnej skladby na VŠMU.
Zomrel 21. decembra 1989 v Bratislave.

 

29. júla 1921 sa v Trstenej na Orave narodil PhMr. Juraj Martvoň, bol sólista (baryton) opery Slovenského národného divadla v Bratislave.

 

 

Syn Andreja Martvoňa. V roku 1945 ukončil štúdium farmácie. Potom študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, ktoré pod vedením profesorky Anny Korínskej absolvoval v roku 1952. Už počas štúdia na konzervatóriu, v roku 1951 ho angažovali ako sólistu do opery SND. Tým sa začala jeho dlhoročná spevácka kariéra. Počas 36 rokov svojho účinkovania na javisku, vytvoril dlhý rad veľkých postáv. Stal sa jedným z najobsadzovanejších sólistov opery SND. Juraj Martvoň účinkoval na javiskách popredných scén doma i v zahraničí. Príležitosti mu dala aj televízia a účinkoval aj vo filme ( 1980 - Karline manželstvá (lekár), 1984 - Uhol pohľadu (Skurák). Okrem bohatého účinkovania na scénach bol aj pedagógom vo svojom odbore. Bol manželom Anny Martvoňovej, významnej sólistky Slovenského národného divadla. Zomrel 16. októbra 1991 v Bratislave. Juraj Martvoň je pochovaný v bratislavskom krematóriu.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk