5. apríla

18.08.2011 20:03

 

5. apríla 1929 sa v Badíne, okr. Banská Bystrica narodil slovenský operný spevák (bas) Ondrej Malachovský.

 

 

 

Bol absolventom bratislavského konzervatória, odkiaľ jeho cesta viedla v roku 1959 priamo do sólistického ansámblu Opery Slovenského národného divadla. Hneď v prvej sezóne stvárnil postavu Suchoňovho Svätopluka, ktorá sa stala jednou z jeho najvýznamnejších kreácií. V roku 1965 prvý raz spieval Štelinu v Suchoňovej Krútňave, ktorá sa takisto stala jeho profilovou rolou. Jeho výrazný, mohutný hlasový materiál sa však uplatňoval i v svetovom opernom repertoári (Sarastro, Don Basilio, Filip II., Zachariáš, Onegin, Končak, Boris Godunov, Kecal, Vodník, Modrofúz a ďalšie). Zomrel 3. apríla 2011 v Bratislave.

 

 

 

 

 

5. apríla 1933 sa narodil hudobník, muzikológ, pedagóg, publicista a redaktor Marián Jurík. Zomrel 9. februára 1999.

 

 

5. apríla 1908 sa v Salzburgu narodil rakúsky dirigent Herbert von Karajan.

 

 

Karajan bol rakúsky dirigent, pravdepodobne najznámejší a komerčne najúspešnejší dirigent 20. storočia. Karajan bol 35 rokov dirigentom Berlínskej filharmónie. Je jedným z najpredávanejších umelcov klasickej hudby s takmer 200 miliónmi predaných nosičov. Zomrel 16. júla 1989 v Anife.

 

5. apríla 1874 sa v divadle Theater an der Wien vo Viedni konala svetová premiéra operety Johanna Straussa ml. :Netopier (nemecky Die Fledermaus), ktorá je jeho tretia opereta. Svetovú premiéru  dirigoval Johann Strauss ml. osobne. Libreto napísali Karl Haffner a Richard Genée, originál je v nemčine.
Táto opereta, ktorá je svojou kompozíciou a interpretačnou náročnosťou blízka opere, je vo svete považovaná za jedno z najlepších diel klasickej operetnej literatúry. Ako to už v operetách býva, aj opereta Netopier je poprepletaná vtipnými zápletkami a končí šťastne. Nádherné melódie Johanna Straussa prenesú divákov aj účinkujúcich na necelé tri hodiny do atmosféry čarovnej Viedne.

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk