5. decembra

18.08.2011 15:27

 

5. decembra 1791 zomrel vo Viedni rakúsky klasicistický hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart.

 

 

 

 

Mozartove dielo najlepšie vystihuje povahu hudobného klasicizmu. Vyznačuje sa celkovou priezračnosťou, melodickým bohatstvom, vyváženou inštrumentáciou a formovou brilantnosťou. Táto hudba je nenáročná na počúvanie, ale pre interpretov predstavuje nemalý problém. . Mozart obľuboval rýchle tempá a durové tóniny. Jeho hudba je živá, radostná, hravá, v pomalých vetách príjemne meditatívna, ale vždy zrozumiteľná.  Narodil sa 27. januára 1756 v Salzburgu.

 

5. decembra 1946 - sa v Barcelone narodil španielsky operný spevák, tenor José Carreras.

 

 

Jeho prvou rolou bol Flavio v opere Norma. Skutočný tenorový debut však zažil po boku slávnej sopranistky Monserrat Caballe, s ktorou spieval v Donizettiho opere Lucrezia Borgia v role Gennara. V roku 1987 mu diagnostikovali akútnu leukémiu a na čas prerušil kariéru. Po uzdravení založil Nadáciu na boj proti leukémii a napísal životopisnú knihu Spievať z duše.

 

 

5. decembra 1962 sa v Rosario, Santa Fé, (Argentina) narodil operný spevák José Cura.

 

 

Je známy charakteristickou interpretáciou postáv talianskych a francúzskych opier, obzvlášť Verdiho Otella a Saint-Saënsovo Samsona, taktiež koncertuje po celom svete. Je schopný spievať postavy vysokého barytonového hlasu. V detstve začal hrať na gitaru. Pôvodne študoval dirigovanie a kompozíciu, a až potom bol objavený jeho hlasový talent. Operný debut zaznamenal v talianskej Verone v roku 1992. Na koncertoch v časti programu (rovnako ako pri niektorých nahrávkach) súčasne diriguje aj spieva.

 

José Cura: Ak by nám Verdi nemal čo povedať, neuvádzali by sme ho

(rozhovor so spevákom)

 

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk