6. januára

18.08.2011 15:37

 

6. januára 1932 sa v Žiline narodil slovenský operný spevák, tenorista Andrej Kucharský.

 

 

Bol jednou z najvýraznejších postáv slovenského operného umenia druhej polovice 20. storočia. Andrej Kucharský bol absolvent Vysokej školy múzických umení v Bratislave, bol sólistom Opery SND (1956-1965) a stálym hosťom opery SND až do roku 1987. Od roku 1965 pôsobil v zahraničí, predovšetkým na významných nemeckých scénach, vo Francúzsku, ale aj v Bruseli, v Amsterdame, v Aténach, v Barcelone a v Tokiu, pričom pravidelne hosťoval na doskách Slovenského národného divadla.

Na javisku SND vytvoril vyše tridsať najkrajších tenorových postáv od lyrických a melodramatických až po dramatické - Lenského, vojvodu z Mantovy, Cavaradossiho, Pinkertona, Rudolfa, Tamina, Turridu, Alfréda, Fausta, Ondreja a ďalšie. Od roku 1966 bol Andrej Kucharský stálym hosťom Bavorskej štátnej opery v Mníchove. Zomrel 17. januára 2010 v nemeckom Oberhachingu.

 

 

 

 

6. januára 2001 zomrel dirigent Doc. Mgr. art. Róbert Stankovský.

 

 

Absolvent bratislavského konzervatória a VŠMU, bol považovaný za mimoriadne talentovaného predstaviteľa mladej dirigentskej generácie. Začínal v Komornej opere v Bratislave a v Štátnej filharmónii Košice. Neskôr pôsobil v Symfonickom orchestri hl. m. Prahy FOK, v Komornej filharmónii v Pardubiciach, spolupracoval s Českou filharmóniou, rozhlasovým orchestrom v Kolíne nad Rýnom a s mnohými ďalšími hudobnými telesami na celom svete. Od januára 2001 bol šéfdirigentom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Narodil sa 5. augusta 1964.

 

www.stankovsky.sk

 

 

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk