7. júna

18.08.2011 17:26

 

7. júna 1963 sa v Clichy-sous-Bois (Francúzsko) narodil francúzsky operný spevák sicílskeho pôvodu Roberto Alagna (tenor).

 

 

 

Jeho rodičmi boli prisťahovalci zo Sicílie (Taliansko). V jeho rodine sa často spievalo a Roberto ako mladý chlapec spieval na ulici a v parížskych kabaretoch za prepitné. Takto strávil roky v nočných podnikoch, ale bol zamilovaný do opery a jeho veľkým idolom bol Luciano Pavarotti. V týchto rokoch ovplyvnený nielen filmami Maria Lanzu, ale aj historickými nahrávkami slávnych tenoristov prešiel k opernému spevu, ale viac menej ostal v tomto obore samoukom. Viedol ho starý pán Rafael Ruiz. Mladý Roberto prišiel na autogramiádu Luciana Pavarottiho v Paríži, predral sa davom a dostal sa k maestrovi, ktorému povedal pár slov. Pavarotti ho pozval na konkurz a tak dostal vstupenku na medzinárodnú súťaž Luciana Pavarottiho vo Philadelfii, kde Roberto Alagna ako dvadsaťštyri ročný vyhral prvú cenu. Krátko na to v roku 1988 vystúpil v úlohe Alfreda Germonta vo Verdiho La Traviate v britskej Glyndebourne Touring Opera. V tejto a iných úlohách vystupoval naďalej v ďalších francúzskych a talianskych mestách ako bolo Toulouse, Montpellier, Monte Carlo, Benátky, Neapol, Messina, aby v roku 1990 debutoval v milánskej La Scale. Nasledovali vystúpenia v Covent Garden po prvýkrát v roku 1992. Po celý tento čas jeho povesť rástla. Nový obrat v jeho kariére nastal v roku 1994, kedy naštudoval rolu Rómea v Goudodovej opere Rómeo a Júlia. Za toto predstavenie získal v roku 1995 najprestížnejšiu britskú divadelné cenu, Laurence Olivier Award. V roku 1996 vystúpil v Metropolitnej opere v New Yorku ako Rodolfo v Pucciniho La Boheme. Nasledovali Don Carlos v Londýne a potom v Paríži, Des Grieux, Werther, Faust, Don José a dokonca aj Edgardo v Lucii di Lammermoor. Tieto role ho zaradili medzi najlepších spevákov svojej doby. Diváci môžu talent tohto tenora obdivovať aj na mnohých CD a DVD nahrávkach, napr. jeho album Sicilien bol veľmi úspešný a predalo sa ho viac ako 350.000 kópií. Je hosťom najprestížnejších operných domov medzinárodnej opernej scény.

 

 

 

 

 

7. júna 1945 sa v divadle Sadler's Wells v Londýne konala svetová premiéra opery anglického skladateľa, dirigenta a klaviristu Benjamina Brittena Peter Grimes, ktorá bola jeho prvou významnou operou.  Dirigoval anglický dirigent Reginald Goodall.

 

 

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk