7. mája

18.08.2011 16:35

 

7. mája 1908 zomrel francúzsky autor a dramatik Ludovic Halévy autor mnohých libriet opier.

 

 

Medzi najznámejšie opery ku ktorým napísal libreto je asi opera g. Bizeta, Carmen. Narodil sa 1. januára 1834 v Paríži.

 

7. mája 1840 sa v Kamsko-Votkinsku v Rusku narodil Piotr Iľjič Čajkovskij, ruský skladateľ, ktorého hudba sa preslávila vďaka jej výrazne ruskému charakteru.

 

 

Jeho diela boli však viac v západnom štýle v porovnaní s dielami ruských súčasníkov, keďže okrem národných ľudových motívov v skutočnosti používal aj medzinárodné prvky. Písal opery, balety, symfonickú hudbu, koncerty a iné. Jeho celoživotným vzorom bol Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý mal tiež vplyv na jeho tvorbu. Zomrel 6. novembra 1893 v Petrohrade, Rusku.

Jeho operná tvorba:

Čajkovskij dokončil desať opier. Najznámejšie sú opery Eugen Onegin a Piková dáma.

Opery:

Vojvoda (Воевода), Op. 3

Undina (Ундина), nedokončená

Opríčnik (Опричник)

Kovač Vakula (Кузнец Вакула), Op. 14; neskôr prepracovaná pod názvom Črievičky

Eugen Onegin (Евгений Онегин), Op. 24

Panna orleánska (Орлеанская дева)

Mazeppa (Мазепа)

Črievičky (Черевички), prepracovaná opera Kováč Vakula

Čarodejka (Чародейка)

Piková dáma (Пиковая дама), Op. 68

Jolanta (Иоланта), Op. 69

 

7. mája 1800 v Passy zomrel Niccolò Piccinni, taliansky operný skladateľ, predstaviteľ neapolskej opernej školy.

 

 

Aj keď sa v jeho diele prejavuje vplyv francúzskej a nemeckej opernej tvorby, patrí k typickým predstaviteľom neapolskej opernej školy. Piccini obohatil taliansku komickú operu o lyrický citový výraz. Jeho opera ,,Dobrá dcérka,, položila základ takzvanej plačlivej komédie. Namiesto typicky neapolskej drsnej komiky zvolil Piccini pre svoje komické opery sentimentálne námety z meštianskeho prostredia. Picciniho dielo si veľmi vážil W. A. Mozart. Narodil sa 16. januára 1728 v Bari.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk