7. novembra

18.08.2011 14:39

 

 

7. novembra 1932 sa narodil v Bratislave tenorista Stanislav Martiš.

 

Stanislav Martiš, tenor

 

V mladosti sa aktívne venoval futbalu ako člen dorasteneckého klubu ŠK Bratislava a  na gymnáziu účinkoval v mandolínovom súbore (korepetítorom súboru bol spolužiak Ilja Zeljenka). Zaujímali ho však aj technické predmety, takže začal študovať na Vysokej škole stavebnej. Z rodinných dôvodov však musel štúdium prerušiť a nastúpiť na vojenskú službu, ktorú absolvoval vo Vojenskom umeleckom súbore v Bratislave, kde strávil päť rokov. V roku 1958 urobil konkurz do Štátneho divadla v Košiciach. Spev študoval súkromne u A. Moyzesa, prof. J. Strelca a S. Mjartana, v roku 1968 absolvoval operný a koncertný spev na VŠMU u prof. Dr. Janka Blaha. V Košiciach pôsobil od roku 1958 ako sólista opery, v rokoch 1978-1984 aj vo funkcii šéfa opery Štátneho divadla. Po debute v operete Jenö Huszku Gül Baba naštudoval postavu Alfréda vo Verdiho opere Traviata, kde zaujal neklamnými znakmi belkantového školenia. Postavu Alféda spieval vo viacerých inscenáciách a patrila k jeho najlepším kreáciám. Kultivované zafarbenie hlasu, mäkký, farebný tenor sa uplatnil v mnohých postavách predovšetkým v lyrickom odbore ako Paolino  v opere D. Cimarosu, Tajné manželstvo, v operách W. A. Mozarta ako Belmonte v Únose zo serailu, Tamino v Čarovnej flaute, Ferrando v Cosí fan tutte, Don Ottavio v Donovi Giovannim, Gróf Almaviva v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly, Arturo v Donizettiho Lucii di Lammermoor. Naštudoval aj náročné postavy svetového repertoáru: Vojvoda z Mantovy (G. Verdi, Rigoletto), Hoffmann (J. Offenbach: Hoffmannove poviedky), Max (C. M. von Weber, Čarostrelec), Ismael (G. Verdi, Nabucco), Beppo (R. Leoncavallo: Komedianti), Jacquino (L. van Beethoven, Fidelio), Z ruskej opernej torby možno spomenúť Triqueta v Čajkovského Eugenovi Oneginovi a Šujského v Musorgského Borisovi Godunovovi, z českej Vaška a Vítka v Smetanových operách Predaná nevesta a Dalibor, Váňu Kudrjáša v Janáčkovej Káti Kabanovej. Z tvorby slovenských skladateľov naštudoval Krúpu (Krútňava) a Predslava (Svätopluk) v Suchoňových operách, ale aj postavy v operách Kowalského a Fercenczyho. Niekoľko pozoruhodných postáv vytvoril v operetnom a muzikálovom repertoári: Saša Lopatenko (I. Dunajevskij, Biely agát), Doktor Falke (J. Strauss, Netopier), Boleslaw Baranski (O. Nedbal, Poľská krv), Edwin ( F. Lehár, Čardášová princezná), Duval (G. Dusík, Modrá ruža), Knieža Felice Bacciocchi (F. Lehár, Paganini), JonelBolescu (F. Lehár, Cigánska láska), Fredy (F. Loewe, My Fair Lady).

 

7. novembra 1961 sa narodil rakúsky dirigent, hudobný riaditeľ a šéfdirigent Opery SND Friedrich Haider, ktorý je v súčasnosti jednou z popredných európskych osobností interpretačného umenia.

 


Debutoval v Klagenfurte v roku 1984 a následne sa ako 29-ročný stal v renomovanej Opera National v Štrasburgu jedným z najmladších hudobných riaditeľov na medzinárodnej opernej scéne. K vrcholom jeho nasledujúcej umeleckej kariéry patria hudobné naštudovania v inscenáciách Verdiho Otella (festival Tivoli v Kodani), Gounodovho Fausta v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, Mozartovho Únosu zo serailu v drážďanskej Semperoper, Wagnerovho Lohengrina v Barcelone, Tristana a Isoldy v Nice, Straussovej Salome v Tokiu či Weberovho Čarostrelca v benátskom Teatro La Fenice.

Dirigent sa systematicky venuje dielam talianskeho bel canta, s veľkým úspechom sa stretlo jeho naštudovanie Donizettiho opery Roberto Devereux v Bavorskej štátnej opere. V roku 2002 debutoval vo Viedenskej štátnej opere (Donizettiho Lucia di Lammermoor), v Metropolitnej opere v New Yorku sa prvýkrát predstavil roku 2006 s Verdiho operou Rigoletto.

Osobitnú pozornosť venuje Haider operám a koncertným dielam dnes takmer zabudnutého nemecko-talianskeho skladateľa Ermanna Wolf-Ferrariho. V súčasnosti zahŕňa dirigentov repertoár okrem symfonických diel vyše 60 operných titulov.

Friedrich Haider spolupracoval s orchestrami ako London Symphony Orchestra, Česká filharmónia, Staatskapelle Dresden, Bruckner Orchester Linz, Tokyo Philharmonic Orchestra a od bratislavského uvedenia Verdiho Rekviem (2001) pravidelne hosťuje aj v Slovenskej filharmónii. Od roku 2004 do roku 2011 bol šéfom Oviedo Filarmonía, ktorý sa pod jeho vedením vypracoval na špičkovú medzinárodnú úroveň. Haider viacnásobne hosťoval v najväčších operných domoch v Mníchove, Drážďanoch, Berlíne, New Yorku. V Opere SND hudobne naštudoval inscenácie Mozartovej Čarovnej flauty, Verdiho opery Dvaja Foscariovci a Wagnerovho Lohengrina a tiež uviedol Pucciniho operu Le Villi.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk