8. decembra

18.08.2011 15:24

 

8. decembra 1968 sa v Bratislave narodila slovenská operná speváčka Yvetta Tannenbergerová.

 

 

 

Štúdium operného spevu absolvovala na konzervatóriu v Bratislave u Prof. Zlatici Livorovej. Vokálne sa ďalej zdokonaľovala na kurzoch u Kerstin Meyerovej a Ileany Cotrubasovej. V roku 1989 nastúpila ako štipendistka do operného štúdia berlínskej Štátnej opery a o rok neskôr sa stala členkou obdobnej zložky súboru viedenskej Štátnej opery. Tu sa o krátky čas stala riadnou sólistkou domu a mala možnosť spolupracovať so svetoznámymi osobnosťami Placidom Domingom, Seijim Ozawom, Mirellou Freniovou a ďal. Od roku 1993 pôsobila Yvetta Tannenbergerová ako slobodná umelkyňa. Stávala sa postupne stálym hosťom Národného divadla v Brne, Národného divadla v Prahe, často hosťovala v pražskej Štátnej opere a od roku 2000 ju pravidelne prizývali ku spolupráci Bergische Philharmonie v Nemecku. Z významnejších operných kreácií spomeňme hlavnú úlohu v Rossiniho opere La Scala di Seta na festivale Tibora Vargu vo Švajčiarsku, Janáčkovu Líšku Bystroušku v Lisabone, Verdiho Janu z Arcu pod taktovkou kanadského dirigenta Tyrona Patersona či Verdiho Violettu z Traviaty, za ktorú bola v Čechách nominovaná na Cenu Thálie 2001. Slovenskí diváci ju mali možnosť uzrieť aj na scéne opery SND. V jej repertoári boli postavy ako Mozartova Donna Anna (Národné divadlo v Prahe), Halévyho Rachel zo Židovky (Ostrava), Janáčkova Líška Bystrouška (Atény) a Jenufa (Ostrava)... Zomrela 17. júla 2012 v Bratislave.

 

8. decembra 1890 sa v meste Polička narodil Bohuslav Martinů, český hudobný skladateľ, najvýznamnejší predstaviteľ českého neoklasicizmu.

 

 

Bol veľmi ovplyvnený folklórom, avšak sám ho nezbieral. Patril medzi českých skladateľov spolu s Pavlom Bořkovcom, Emilom Františkom Burianom a Aloisom Hábou, ktorí bojovali za nový český štýl. Martinů predstavuje typ všestranného skladateľa - vynikol v symfonickej, komornej i v javiskovej tvorbe. Keď začínal tvoriť, práve doznieval v českej hudbe romantizmus. Zomrel 28. augusta 1959 zomrel v Liestale vo Švajčiarsku.

 

8. decembra 1865 sa narodil fínsky skladateľ Jean Sibelius, zakladateľ národnej skladateľskej školy. Jeho tvorba je inšpirovaná ľudovou hudbou a mytológiou, napísal 7 symfónií, symfonické skladby Labuť z Tuonely, Finlandia, Tapiola, husľový koncert d mol a i. Zomrel 20. septembra 1957.

 

 

Výnimočné udalostí opery na Slovensku

 


8. decembra 1926 hosťoval v úlohe Assana v opere Karla Goldmarka Kráľovná zo Sáby (SND) sólista viedenskej Štátnej opery Leo Slezák. (15. apríla 1926 vystúpil ako Eleazár v Halévyho Židovke)

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk