8. mája

18.08.2011 16:34

 

8. mája 2001 v Bratislave zomrel  jeden z najvýznamnejších slovenských scénografov devädesiatych rokov 20. storočia Aleš Votava.

 

 

Študoval na Umeleckopriemyslovej škole v Bratislave (u Rudolfa Filu) a na Katedre scénografie Vysokej školy múzických umení v Bratislave (u Ladislava Vychodila). Absolvoval študijné pobyty v Paríži (1986–87) a v Ríme vo Villa Medici (1993–94). Po ukončení štúdia (1987) nastúpil do angažmán v Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici, kde vytvoril desiatky operných a činoherných inscenácií. Od roku 1992 pôsobil na VŠMU ako pedagóg (od roku 1997 ako docent). Na scéne Národného divadla v Prahe, v Moravskosliezskom národnom divadle v Ostrave, v SND (v Činohre i Opere) a na ďalších javiskách vytvoril množstvo inovatívnych inscenácií. Viaceré z nich boli ocenené divadelnou cenou DOSKY. Patril medzi scénických výtvarníkov, ktorých determinoval operný žáner. Nie náhodou získal práve za scénu k inscenácii opery Tosca v pražskom ND prestížnu Cenu Alfréda Radoka (2000). K jeho profilovým inscenáciám patrí tiež Višňový sad (Činohra SND), Búrka (SND) a Les (Astorka). Aleš Votava sa narodil 3. augusta 1962.

 

 

Opera Slovakia

Vážení čitatelia, v týchto dňoch prebieha vopred avizovaná výstavba nového webu www.operaslovakia.sk. Z tohto dôvodu môže byť obmedzený prístup k obsahu na našom webe a preto prosíme o zhovievavosť až do úspešnej finalizácie. Práce spojené s prechodom na nový web a tým pádom aj možné obmedzenie prístupu k obsahu webu potrvajú cca 1-2 týždne. V prípade, že budete potrebovať konkrétny článok, poskytneme Vám ho vo formáte pdf., stačí nás kontaktovať na adrese redakcia@operaslovakia.sk. Dúfame, že vám nespôsobíme žiadne komplikácie a zároveň sa za toto krátke obmedzenie ospravedlňujeme. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že aj na novom webe Opera Slovakia strávite príjemný čas čítaním zaujímavých informácii z domáceho aj zahraničného operného života.

S pozdravom tím redakcie

Opera Slovakia.

 

Zasielanie noviniek emailom

 

Noc hudby a koncert mladých operných talentov

 

                 

 

 

Kontakt

Ľudovít Vongrej - šéfredaktor redakcia@operaslovakia.sk